Wejście w posiadanie nieruchomości

Pytanie:

"Na podstawie prawomocnego postanowienia sądu nieruchomość odziedziczyło 3 (zgodnych) współwłaścicieli (nie było działu spadku). Jedna z części nieruchomości była zajmowana przez matkę kuzynki, która w wyniku postanowienia sądu nie otrzymała praw do nieruchomości (pozostałe jak opisano). Czy można wezwać pisemnie kuzynkę do wydania mieszkania w terminie np. 14 dni oraz uprzątnięcia nieruchomości (pozostały wyłącznie nieużyteczne stare meble i śmieci), a w przypadku braku reakcji ewentualnie obciążyć kosztami sprzątania? "

Odpowiedź prawnika: Wejście w posiadanie nieruchomości

Zgodnie z art. 222 Kodeksu cywilnego, właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby została mu wydana. Przepisy o współwłasności zapewniają każdemu ze współwłaścicieli prawo do podjęcia czynności zmierzających do zachowania wspólnego prawa, w tym roszczenia o wydanie rzeczy. Sposób dokonania tego nie został uregulowany, jednak termin podany do wydania nieruchomości powinien być „odpowiedni" w tym sensie, aby nie narazić się na zarzut nadużycia prawa. Winien on pozwolić na dokonanie czynności związanych z wyprowadzką w rozsądnym terminie. Osoba władająca nieruchomością nie będąc właścicielem, staje się tzw. samoistnym posiadaczem, który jest w złej wierze jeżeli wie, że nie jest właścicielem danej rzeczy. Jest on zobowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jej zużycie, pogorszenie, utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiłaby również gdyby znajdowała się w posiadaniu uprawnionego. Winny jest również zwrócić pobrane pożytki, których nie zużył, jak również uiścić wartość tych, które zużył. Ponadto zobowiązany jest do zwrotu pożytków, których na skutek złej gospodarki nie uzyskał. Wydając rzecz posiadacz samoistny winien przywrócić stan poprzedni, zabrać rzeczy, które połączył z nieruchomością, wobec tego dotyczy to również ruchomości niepołączonych z nią (meble). Jeżeli chodzi o kwestię obciążenia kosztami to mogłyby one wchodzić w grę jeżeli, że stare meble i śmieci powodują pogorszenie lub zużycie wydawanej nieruchomości.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika