Weksel niezupełny (in blanco)

Pytanie:

"Czy posiadając weksel in blanco i wypisując go weksel ten przestaje być in blanco? Czym różni się weksel in blanco od weksla wypisanego?"

Odpowiedź prawnika: Weksel niezupełny (in blanco)

Weksel niezupełny (in blanco) to weksel, który nie posiada wypełnionych wszystkich pól na druku wekslowym (koniecznym elementem jest zawsze podpis wystawcy weksla). Weksel niezupełny w chwili wystawienia nie posiada wypełnionych wszystkich pól, jednakże w chwili przedstawienia do zapłaty, powinien zostać wypełniony przez posiadacza. Posiadacz weksla nie może przedstawić do zapłaty weksla, który nie będzie posiadał wypełnionych wszystkich pustych pól. Wyjątki przewidziane są w art. 2 Prawa wekslowego:

  • weksel trasowany bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem,

  • w wekslu trasowanym, w braku osobnego oznaczenia, miejsce, wymienione obok nazwiska trasata, uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania trasata,

  • weksel trasowany, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podanym obok nazwiska wystawcy,

oraz w art. 102 Prawa wekslowego:

  • weksel własny bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem,

  • w wekslu własnym, w braku osobnego oznaczenia, miejsce wystawienia wekslu uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania wystawcy,

  • weksel własny, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podaniem obok nazwiska wystawcy.

Natomiast weksel zupełny w chwili wystawienia jest wypełniony (wypełnione są wszystkie puste pola weksla).

Charakter prawny weksla niezupełnego nie jest jednolicie traktowany w doktrynie prawa. Według jednej z koncepcji, weksel niezupełny z chwilą złożenia przez wystawcę podpisu, staje się wekslem już od samego początku. Według innej koncepcji do momentu wypełnienia weksla nie można mówić jeszcze o wekslu, ale o umowie między wystawcą a posiadaczem, a dopiero z chwilą wypełnienia można mówić o normalnym wekslu. Według tego poglądu do momentu wypełnienia weksla niezupełnego nie można mówić o wekslu sensu stricto.

O pojęciu weksla niezupełnego możemy mówić jedynie przed przedstawieniem go do zapłaty. Z chwilą uzupełnienia weksla niezupełnego, staje się on wekslem wypełnionym. Od momentu wypełnienia znajdują do niego zastosowanie przepisy prawa wekslowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika