Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 188 – 9 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują odrębne przepisy.
2 dni wolne, o których mowa w art. 188 kp, nie są urlopem choć wynagrodzenie za te dni przysługuje jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Termin wykorzystania dwóch dni musi być uzgodniony z pracodawcą, tj. pracodawca udziela zwolnienia na wniosek pracownika.
Zgodnie z art.167 kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Pracodawca jest wtedy obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Przepis powyższy dotyczy jednak wyłącznie urlopu wypoczynkowego i nie ma podstaw, by analogicznie stosować go w przypadku pracownika zwolnionego na dwa dni zgodnie z art. 188 kp. Naszym zdaniem pracodawca nie może odwołać pracownika z takiego zwolnienia. Skoro już jednak pracownik w takim dniu stawił się do pracy, należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie.
Naszym zdaniem brak też podstaw do odwołania pracownika ze zwolnienia z powodu opieki nad dzieckiem. Proszę bowiem pamiętać o tym, jaki jest cel takiego zwolnienia. Jeśli już pracownik w okresie tego zwolnienia stawił się do pracy, nie ma prawa do zasiłku, lecz do wynagrodzenia.