Wezwanie do stawiennictwa w czasie pracy

Pytanie:

"Dostałem wezwanie z sądu (wydział karny) do stawiennictwa na określony dzień jako świadek. Czy muszę na ten dzień wziąć np. 1 dzień urlopu? Czy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy (bez potrącenia wynagrodzenia) na czas odbywającej się rozprawy? Nie jest to rozprawa z powództwa cywilnego."

Odpowiedź prawnika: Wezwanie do stawiennictwa w czasie pracy

Kwestia ta została uregulowana przez prawo pracy, a konkretnie przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 1996 r., Nr 60, poz. 281 ze zmianami).

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.

Jednakże za ten czas pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia. W zamian wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia. Zaświadczenie to wydaje się w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia. Jeżeli takich przepisów brak, wtedy pracownik może ubiegać się o zwrot kosztów w sądzie na podstawie otrzymanego zaświadczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika