Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na podstawie okoliczności szczegółowo przedstawionych w pytaniu należy stanowczo opowiedzieć się za niedopuszczalnością opisanego działania firm windykacyjnych. Zmiana abonenta umowy telekomunikacyjnej nastąpiła w drodze przejęcia długu za zgodą wierzyciela - operatora telekomunikacyjnego (w siedzibie tegoż operatora). Zaistniały wszelkie przesłanki skutkujące zwolnieniem z długu poprzedniego abonenta - z treści pytania można bowiem wnioskować, że wierzyciel (operator) wyraził zgodę na przejęcie długu poprzedniego abonenta.
Należy domniemywać, że kolejne działania, narażające na szwank dobre imię i zdrowie poprzedniego abonenta, wynikają z uchybień organizacyjnych operatora. Aby uniknąć kolejnych kosztów należy doradzić poprzedniemu abonentowi, aby skierował do zarządu operatora telekomunikacyjnego oficjalne pismo ze wskazaniem wszystkich niedogodności i bezprawnych działań, których była adresatem i wzywające do zaprzestania takich praktyk. Trudno ręczyć za skuteczność takiego działania, lecz - być może - osiągnie ono skutek.
Proszę pamiętać, że firma windykacyjna, która przesyła abonentowi kolejną korespondencję, dysponuje takimi dokumentami i danymi, które przekazał jej operator. Stąd bierze się owo "żądanie" dostarczenia jej dokumentacji, na mocy której został ów abonent zwolniony z długu. Źródłem jednakowoż wszystkich nieporozumień wydaje się być działanie (lub zaniechanie) operatora.
Jeśli firma windykacyjna stosuje groźby, jej zachowanie może być uznane jako spełniające znamiona przestępstwa określonego w art. 191 kodeksu karnego. Przepis ten przewiduje, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca działa w określony wyżej sposób w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Niezbędne będzie w tym wypadku dokonanie przez abonenta zawiadomienia właściwego organu ścigania (prokuratury lub Policji) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez firmę windykacyjną. Opisany tryb wypada uznać za najbardziej właściwy dla abonenta, nie wymagający ponoszenia kosztów.
Możliwe też wydaje się wytoczenie procesu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych, np. prawa do prywatności. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Ochrona dóbr osobistych