Wierzyciel alimentacyjny

Pytanie:

"Kto jest wierzycielem alimentacyjnym: dziecko, czy rodzić sprawujący nad nim opiekę?"

Odpowiedź prawnika: Wierzyciel alimentacyjny

Należy wyjaśnić, jakie podmioty są stronami stosunku alimentacyjnego. Zgodnie z art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art. 133. § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Z brzmienia przepisu jednoznacznie wynika, że zobowiązanymi do alimentacji są rodzice, zaś uprawnionym z tego stosunku jest dziecko. „Osoba uprawniona” i „osoba zobowiązana” nazywane tak przez kodeks rodzinny i opiekuńczy w stosunku alimentacyjnym z chwilą określenia świadczenia alimentacyjnego w formie pieniężnej, stają się wierzycielem   uprawnionym do egzekwowania tego świadczenia i dłużnikiem - obowiązanym to świadczenie spełnić1. Wierzycielem ze stosunku alimentacyjnego jest więc dziecko. Określenie zatem w wyroku zasądzającym alimenty, że spełnienie świadczenia pieniężnego ma nastąpić do rąk wskazanego w wyroku przedstawiciela ustawowego (przeważnie jednego z rodziców), nie czyni tego rodzica wierzycielem, lecz jest jedynie ustaleniem osoby uprawnionej do odbioru świadczenia w imieniu dziecka. Powodem w sprawie zasądzenia alimentów jest również tylko dziecko. Uprawnioną do żądania świadczeń alimentacyjnych jest wyłącznie osoba, której potrzeby mają być zaspokojone za pomocą tych świadczeń. W związku z tym w procesie o alimenty wyłącznie ona jest powodem, niezależnie od tego, kto w jej interesie wystąpił z powództwem. Według przyjętego bowiem w kodeksie rozwiązania powodem jest osoba, na rzecz której ma nastąpić rozpoznanie sprawy i urzeczywistnienie prawa. Stąd stronami nie są przedstawiciele ustawowi stron, powołani do ich reprezentowania w postępowaniu, a w szczególności w procesie o alimenty dla dziecka stroną powodową - przykładowo rzecz biorąc - nie jest matka, ale dziecko, matka zaś występuje jako jego przedstawiciel ustawowy2.

1Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna, z dnia 24 maja 1990 r., III CZP 21/90

2Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna, z dnia 16 kwietnia 1977 r., III CZP 14/77


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • karol 2017-05-04 15:31:03

    jak napisac podanie aby zostal sam wierzycielem z rodziny zastepczej na wychowanka

  • Joa 2016-09-02 09:35:09

    Własnie komornik odmówił przyjęcia sprawy ponieważ ja matka jestem wpisana jako wierzyciel. Odesłał mnie do sądu żeby mi porawili w orzeczeniu i wpisali córkę jako wierzyciela. NIESTETY w sądzie nie poprawią bo nie ma takiej potrzeby tak napisali i tak jest dobrze. I co teraz? Córka dalej będzie czekać na należne pieniądze.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika