Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności należy postawić pytanie, czy doszło do potrącenia pomiędzy kontrahentami, w takiej sytuacji bowiem wzajemne wierzytelności zostałyby umorzone do wysokości wierzytelności niższej. Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, iż nie doszło do potrącenia, ze względu na fakt, iż przynajmniej jedna z wierzytelności nie była bezsporna (Państwo kwestionujecie wierzytelność wynikającą z kary umownej).
Natomiast, wierzytelność drugą można uznać za bezsporną, jeżeli Państwa kontrahent nie kwestionuje samego faktu istnienia długu wobec Państwa wynikającego z faktury, wystawionej na podstawie prawidłowo wykonanej umowy, lecz powołuje się na zarzut potrącenia.
Wobec powyższego, jeżeli dłużnik nie kwestionuje istnienia długu, a wierzytelność powstała na podstawie prawidłowo wykonaj umowy a jej wysokości jest zgodna z ustaleniami zawartymi w umowie, może być ona przedmiotem sprzedaży giełdzie wierzytelności jako bezsporna. Jeżeli wierzytelność ta wynika z faktury bez podpisu dłużnika, warto postarać się o uznanie długu, czyli uzyskać potwierdzenie od dłużnika, iż zgadza się a kwotą, na którą opiewa faktura.