Wierzytelność bezsporna
Pytanie:
"W ramach prowadzonej działalności gospodarczej jeden z kontrahentów nie dokonał nam zapłaty za faktury. Jednakże on uważa, że nie jest nam nic winien bo złożył oświadczenie o potrąceniu należności za wydumane kary. W tej sytuacji my nosimy się z zamiarem sprzedania tego długu poprzez giełdę wierzytelności. W Regulaminie Giełdy jest konieczność złożenia przez nas oświadczenia, że wierzytelność jest bezsporna i wymagalna. Czy do takich wierzytelności można zaliczyć naszą? Nasza sprzedaż jest udokumentowana fakturą sprzedaży, a nasz kontrahent złożył oświadczenie na podstawie wymyślonych, bezpodstawnych faktów."
Odpowiedź prawnika: Wierzytelność bezsporna
W pierwszej kolejności należy postawić pytanie, czy doszło do potrącenia pomiędzy kontrahentami, w takiej sytuacji bowiem wzajemne wierzytelności zostałyby umorzone do wysokości wierzytelności niższej. Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, iż nie doszło do potrącenia, ze względu na fakt, iż przynajmniej jedna z wierzytelności nie była bezsporna (Państwo kwestionujecie wierzytelność wynikającą z kary umownej).
Natomiast, wierzytelność drugą można uznać za bezsporną, jeżeli Państwa kontrahent nie kwestionuje samego faktu istnienia długu wobec Państwa wynikającego z faktury, wystawionej na podstawie prawidłowo wykonanej umowy, lecz powołuje się na zarzut potrącenia.
Wobec powyższego, jeżeli dłużnik nie kwestionuje istnienia długu, a wierzytelność powstała na podstawie prawidłowo wykonaj umowy a jej wysokości jest zgodna z ustaleniami zawartymi w umowie, może być ona przedmiotem sprzedaży giełdzie wierzytelności jako bezsporna. Jeżeli wierzytelność ta wynika z faktury bez podpisu dłużnika, warto postarać się o uznanie długu, czyli uzyskać potwierdzenie od dłużnika, iż zgadza się a kwotą, na którą opiewa faktura.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?