Witryny w lokalu usługowym
Pytanie:
"Otrzymaliśmy od Spółdzielni lokal usługowy - 37 m2 na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Lokal ma wejście od ulicy i dużą witrynę. Okazało się, że witryna jest zamontowana na stałe i jedyna możliwość wietrzenia to otwieranie drzwi. Czy witryna nie powinna mieć części umożliwiającej otwieranie? Czy są przepisy nakazujące możliwość wietrzenia nie przez drzwi w takim małym lokalu? W umowie nie ma nic na temat okien czy witryn."
Odpowiedź prawnika: Witryny w lokalu usługowym
Rozstrzygnięcie przedstawionego zagadnienia można znaleźć w rozporządzeniu o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te nie zawierają zakazu produkowania i montowania witryn otwieranych. Witryny, takie jak zamontowana w Państwa lokalu, są najczęściej występującymi w lokalach użytkowych. Brak możliwości otwierania ich zwiększa bezpieczeństwo przeciwko włamaniom.
Jednakże zgodnie z art. 147 powołanego rozporządzenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych, a także w innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza, należy zapewnić wentylację mechaniczną lub grawitacyjną.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?