e-prawnik.pl Porady prawne

Wkład do spółki jawnej a majątek wspólny małżonków

Pytanie:

Czy wkład do spółki jawnej należy do majątku wspólnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wkład do spółki jawnej a majątek wspólny małżonków

9.4.2012

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2008 roku, sygn. akt III CZP 9/08 „Jeżeli wkład jednego z małżonków do spółki cywilnej przekształconej w spółkę jawną pochodzi z majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, do majątku tego należy wierzytelność z tytułu nakładu, którym pokryto wkład. Wysokość tej wierzytelności ustala się według reguł obowiązujących przy obliczaniu wartości udziału kapitałowego w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej (art. 65 k.s.h.),

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Wkład do spółki jawnej a majątek wspólny małżonków

matka z dziećmi

17.2.2013 1:7:29

Re: Wkład do spółki jawnej a majątek wspólny małżonków

Czy ktoś wie w jaki sposób skutecznie szukać kancelarii, adwokata czy radcy prawnego, który miałby bodaj mgliste pojęcie, a jaszcze lepiej doświadczenie w reprezentowaniu przed sądem klientki z zakresie przepisów regulujących stan jak w tytule "Wkład do spółki jawnej a majątek wspólny małżonków". Szukam w Warszawie i okolicy. Dotychczas wszystcy mówią, że to proste, a jak proszę o adres lu nazwisko do kogo powinnam się udać to nie uzyskuję żadnej odpowiedzi. Nie chcę sytuacji kiedy mówię prawnikowi jakie orzeczenia dotychczas wydał w podobnych sprawach Sąd Najwyzszy. Chociaż brzmi to może dziwnie ale od 2005r. pomimo duzych starań nie znalazłam żadnego tropu, który pomógłby mi okreslić kierunek poszukiwań. Będę wdzieczna za wszelkie sugestie.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ