Wkład do spółki jawnej a majątek wspólny małżonków

Pytanie:

"Czy wkład do spółki jawnej należy do majątku wspólnego?"

Odpowiedź prawnika: Wkład do spółki jawnej a majątek wspólny małżonków

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2008 roku, sygn. akt III CZP 9/08 „Jeżeli wkład jednego z małżonków do spółki cywilnej przekształconej w spółkę jawną pochodzi z majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, do majątku tego należy wierzytelność z tytułu nakładu, którym pokryto wkład. Wysokość tej wierzytelności ustala się według reguł obowiązujących przy obliczaniu wartości udziału kapitałowego w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej (art. 65 k.s.h.),


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • matka z dziećmi 2015-02-17 01:07:29

    Czy ktoś wie w jaki sposób skutecznie szukać kancelarii, adwokata czy radcy prawnego, który miałby bodaj mgliste pojęcie, a jaszcze lepiej doświadczenie w reprezentowaniu przed sądem klientki z zakresie przepisów regulujących stan jak w tytule "Wkład do spółki jawnej a majątek wspólny małżonków". Szukam w Warszawie i okolicy. Dotychczas wszystcy mówią, że to proste, a jak proszę o adres lu nazwisko do kogo powinnam się udać to nie uzyskuję żadnej odpowiedzi. Nie chcę sytuacji kiedy mówię prawnikowi jakie orzeczenia dotychczas wydał w podobnych sprawach Sąd Najwyzszy. Chociaż brzmi to może dziwnie ale od 2005r. pomimo duzych starań nie znalazłam żadnego tropu, który pomógłby mi okreslić kierunek poszukiwań. Będę wdzieczna za wszelkie sugestie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika