Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych w przypadku uniemożliwienia przez dłużnika alimentacyjnego przeprowadzenia wywiadu lub odmowy podjęcia pracy lub uchylania się od nich, organ właściwy dłużnika informuje podmiot uprawniony do złożenia wniosku o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 kodeksu karnego. Organem właściwym dłużnika jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego. Organem właściwym wierzyciela jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
Kierownik GOPS działający w imieniu wójta powinien więc powiadomić pokrzywdzonego, organ pomocy społecznej lub organ udzielający odpowiedniego świadczenia rodzinnego albo zaliczki alimentacyjnej.
Zgodnie bowiem z art. 209 § 2 kk ściganie przestępstwa niealimentacji następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu udzielającego odpowiedniego świadczenia rodzinnego albo zaliczki alimentacyjnej. Zgodnie z § 3 tego artykułu, jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenie rodzinne albo zaliczkę alimentacyjną, ściganie odbywa się z urzędu.
Należałoby więc w tym wypadku powiadomić pokrzywdzonego, który będzie uprawniony do złożenia wniosku o ściganie. Uprawnionym do złożenia wniosku o ściganie jest też organ pomocy społecznej - mogą więc Państwo złożyć taki wniosek.