Właściwość sądu o podział majątku po rozwodzie

Pytanie:

"Mąż po rozwodzie zamieszkał w miejscowości, dla której właściwy terytorialnie sąd jest inny niż sąd właściwy terytorialnie dla byłej żony, która dysponuje wspólnością małżeńską w całości. Czy istnieją przeszkody, aby sprawa z powództwa męża o podział wspólności małżeńskiej wniesiona w jego miejscu zamieszkania mogła być rozpatrywana przez ten sąd?"

Odpowiedź prawnika: Właściwość sądu o podział majątku po rozwodzie

Sąd na wniosek jednego z małżonków mógł dokonać podziału majątku w wyroku rozwodowym, jeżeli nie utrudniłoby to postępowania. Z pytania wynika, że taki podział nie nastąpił w wyroku rozwodowym. Występuje też nieścisłość, gdyż z chwilą prawomocnego orzeczenia rozwodu wspólność małżeńska ustaje, tak więc nie może być mowy o powództwie o podział wspólności małżeńskiej ale może być wniosek o podział poszczególnych rzeczy po prawomocnym wyroku rozwodowym.

W momencie uprawomocnienia wyroku majątek wspólny małżonków dzieli się na dwie równe części, które od tego momentu podlegają ogólnym przepisom kodeksu cywilnego o współwłasności, a nie przepisom kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o majątku wspólnym. Należy też zwrócić uwagę, że będziemy mieć do czynienia z wnioskiem o podział majątku, gdyż postępowanie to jest postępowaniem nieprocesowym, w którym nie mamy do czynienia z przeciwstawnymi stronami (powodem i pozwanym) ale z uczestnikami postępowania.

Zgodnie z art. 46 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podział majątku, który był objęty wspólnością ustawową jest przeprowadzany według przepisów o dziale spadku. Przepisy te są usytuowane w Księdze drugiej – Postępowanie nieprocesowe, Tytule II, Dziale IV, Rozdziale 9 kodeksu postępowania cywilnego (art. 680-689 kpc). Posiłkowo możemy stosować przy dziale spadku przepisy dotyczące zniesienia współwłasności, które też są przepisami postępowania nieprocesowego.

Postępowanie spadkowe jest przeprowadzane w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli takiego miejsca nie ma to w miejscu położenia spadku. Stosując odpowiednio ten przepis należy stwierdzić, że właściwy do podziału majątku będzie Sąd ostatniego miejsca zamieszkania małżonków. Również przepisy z zakresu spraw rzeczowych mówią, że właściwy jest Sąd miejsca położenia rzeczy. Zasada ta jeszcze dobitniej wyrażona jest co do nieruchomości – wyłącznie właściwy jest Sąd miejsca położenia nieruchomości.

Łącząc przepisy o właściwości miejscowej dotyczące spraw spadkowych (dział spadku) i spraw z zakresu prawa rzeczowego (zniesienie współwłasności) należy stwierdzić, że właściwy będzie Sąd miejsca położenia rzeczy pozostałych po ustaniu małżeństwa, a więc tam gdzie mieszka była żona.

Sąd, który stwierdzi swą niewłaściwość, przekaże sprawę sądowi właściwemu. Postanowienie sądu może zapaść na posiedzeniu niejawnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek 2016-09-29 18:27:15

    Ten artykół nie wyjasnia wszystkich aspektów. Jest to tlko sucha informacja, Winno być podane do jakiego Sądu rejonowego - cywilnego oraz wykonana sciagą czyli rejonowo jaki konkretnie wydział w jakim Sadzie się zajmuje tymi sprawami. Ponadto błedna jest teoria, że lepiej najpierw przeprowadzic postepowanie rozwodowe a potem postepowanie o podział majątku dorobkowego. Wtedy po rozwodzie stronom już nie zależy i taki proces może ciagnąć się latami natomiast w toku sprawy rozwodowej łatwiej jest przeprowadzić podział majątku.

  • gabriela 2012-06-17 16:29:25

    Witam Zwracam się do Państwa z zapytaniem. Od listopada 2008r jestem osobą rozwiedziona.Podział majatku uzgodniliśmy miedzy soba osobiscie, było wspomniane na sprawie rozwodowej lecz nigdzie nie jest to ujete na rzadnym piśmie. W chwili obecnej pełnomocnik byłego męża wysłał do mnie wezwanie do zapłaty,gdzie były maż zlecił mu wyegzekwowanie ode mnie kwoty kilku tys.zł. Twierdząc,że należy sie to jemu. Nie miałam żadnej sprawy w sadzie o podział majątku. Czy pełnomocnik ma prawo wysłać do mnie takie pismo ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika