Właściwość sądu opiekuńczego
Pytanie:
"Mój mąż złożył pozew przeciwko matce swoich dzieci o odebranie jej praw rodzicielskich w związku z nadużyciem przez nią władzy rodzicielskiej. Matka wyjechała z dziećmi na stałe do USA bez zgody ojca mającego pełną władzę rodzicielską. Rodzice są po rozwodzie. Sąd rejonowy w miejscu zamieszkania ojca, jak wcześniej też matki i dzieci, przekazał sprawę do Sądu Rejonowego w Warszawie, podając jako przyczynę brak miejsca zamieszkania pozwanej w Polsce. Matka dzieci nie posiada zameldowania w Polsce, ponieważ została wymeldowana " z urzędu", dzieci nadal pozostają zameldowane w mieszkaniu ojca, ale faktycznie tu nie przebywają, w lutym matka zabrała je ze sobą do USA. Czy można od tego postanowienia się odwołać i jakich argumentów można użyć? Ze względu na odległość 350 km dojazdy do Warszawy będą kłopotliwe zarówno dla nas, jak i świadków. "
Odpowiedź prawnika: Właściwość sądu opiekuńczego
Postępowanie w sprawie pozbawienia władzy rodzicielskiej jest postępowaniem nieprocesowym. Postępowanie to może toczyć się z urzędu, jeśli sąd poweźmie wiadomość o zagrożeniu dobra dziecka. Sądem właściwym jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie dotyczy, w tym wypadku małoletnich dzieci. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone sprawowanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jak wynika z zacytowanych przepisów kodeksu cywilnego, kluczowym zagadnieniem jest określenie, u którego z rodziców dziecko mieszka na stałe, w sytuacji gdy oboje rodzice sprawują władzę rodzicielską nad dziećmi i nie mieszkają razem. Takie kwestie rozstrzyga sąd w wyroku rozwodowym. Gdyby nie udało się ustalić miejsca zamieszkania dzieci, wówczas właściwym byłby sąd miejsca pobytu dzieci. Gdyby i tego miejsca nie udało się ustalić, wówczas właściwy jest sąd rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy. Wydaje się w obecnej sytuacji sąd rejonowy w miejscu zamieszkania męża podjął decyzję prawidłową, albowiem zameldowanie dzieci w mieszkaniu ojca jest instytucją administracyjnoprawną i nie ma wpływu na cywilną konstrukcję miejsca zamieszkania. Zasadniczo zażalenie przysługuje na postanowienie przekazujące sprawę sądowi równorzędnemu lub niższemu, co oznacza, iż można złożyć ten środek odwoławczy na postanowienie sądu rejonowego przekazującego sprawę innemu sadowi rejonowemu.. Zażalenie wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia. Trudno jednak stwierdzić czy w obecnej sytuacji zażalenie to zostanie uwzględnione. Jeśliby okazało się, że postępowanie toczyłoby się jednak przed sądem w Warszawie, a przeprowadzenie postępowania dowodowego (np. przeprowadzenie dowodu ze świadków) pociągnęłoby za sobą poważne niedogodności lub nadmierne koszty, sąd orzekający może zlecić przeprowadzenie dowodu jednemu ze swych członków (sędzia wyznaczony) albo innemu sądowi (sąd wezwany) i dowód taki będzie mógł być przeprowadzony np. w miejscu zamieszkania świadków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?