Właściwość sądu w sprawie o podział majątku

Pytanie:

"Ja mieszkam w Krakowie, żona w Gdańsku. Do jakiego sądu (w jakim mieście) należy wnieść pozew o podział majątku (po rozwodzie)?"

Odpowiedź prawnika: Właściwość sądu w sprawie o podział majątku

Sądem właściwym do rozpoznania spraw o podział majątku wspólnego małżonków jest sąd rejonowy, właściwy ze względu na miejsce położenia majątku. Jeżeli majątek znajduje się na obszarze właściwości miejscowej kilku sądów, wybór sądu, do którego zostanie złożony wniosek o podział majątku wspólnego należy do wnioskodawcy. Postępowanie w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami toczy się w trybie nieprocesowym, więc postępowanie w tej sprawie wszczynane jest na wniosek, a nie w skutek wniesienia pozwu, jak w trybie procesowym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Janusz 2015-07-10 08:52:40

    czy jesli toczy sie sprawa o podzial majatku ktry znjaduje sie na roznym terytorium w kraju i wnioskodawczyni zlozyla tam wniosek gdzie jest jej wygodnie to czy ja jako uczestnik z podejrzeniem o stonniczość sadu na korzysc wnioskodawczyni moge przeniesc do innego sadu ta sprawe w której tez znajduje się sporny majatek i jaki wniosek trzeba zlozyc tym bardziej ze jestem w trakcie leczenia choroby nowotyworowej


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika