Właściwość sądu w sprawie o podział majątku

Pytanie:

Ja mieszkam w Krakowie, żona w Gdańsku. Do jakiego sądu (w jakim mieście) należy wnieść pozew o podział majątku (po rozwodzie)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Sądem właściwym do rozpoznania spraw o podział majątku wspólnego małżonków jest sąd rejonowy, właściwy ze względu na miejsce położenia majątku. Jeżeli majątek znajduje się na obszarze właściwości miejscowej kilku sądów, wybór sądu, do którego zostanie złożony wniosek o podział majątku wspólnego należy do wnioskodawcy. Postępowanie w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami toczy się w trybie nieprocesowym, więc postępowanie w tej sprawie wszczynane jest na wniosek, a nie w skutek wniesienia pozwu, jak w trybie procesowym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Janusz

10.7.2013 8:52:40

Re: Właściwość sądu w sprawie o podział majątku

czy jesli toczy sie sprawa o podzial majatku ktry znjaduje sie na roznym terytorium w kraju i wnioskodawczyni zlozyla tam wniosek gdzie jest jej wygodnie to czy ja jako uczestnik z podejrzeniem o stonniczość sadu na korzysc wnioskodawczyni moge przeniesc do innego sadu ta sprawe w której tez znajduje się sporny majatek i jaki wniosek trzeba zlozyc tym bardziej ze jestem w trakcie leczenia choroby nowotyworowej


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY