Wniesienie dodatkowego wkładu do spółki jawnej

Pytanie:

"W jaki sposób można wnieść dodatkowy wkład do spółki jawnej?"

Odpowiedź prawnika: Wniesienie dodatkowego wkładu do spółki jawnej

Jak wskazuje Kodeks spółek handlowych:

Art.50.§1.Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.

§2.Wspólnik nie jest uprawniony ani zobowiązany do podwyższenia umówionego wkładu.

W art. 50 § 2 mowa jest o ograniczeniu praw wspólnika co do podwyższenia przedmiotu wkładu. Podwyższenie polega na wniesieniu dodatkowego wkładu. Podwyższanie tego rodzaju jest możliwe tylko w trybie zmiany umowy spółki. Chodzi bowiem o to, aby przeciwdziałać nieuzgodnionym czynnościom wspólnika, który podwyższając swój wkład chciałby osiągnąć większe odsetki od wniesionego udziału kapitałowego, przewidziane w art. 53 KSH:

Art.53.Wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż powyższy przepis ma charakter dyspozytywny, a więc wspólnicy mogą go w umowie spółki wyłączyć. Jeśli jednak udział kapitałowy w spółce nie jest oprocentowany (w umowie zostało to wyłączone) to powyższe zagadnienie nie ma wpływu na określenie „udziałów” w bieżącym zysku i stracie spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika