Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Pytanie:

"Chcę wnieść aportem firmę jednoosobową do spółki jawnej. Czy muszę najpierw zlikwidować firmę i założyć spółkę? Czy założyć spółkę jawną a później zlikwidować i wnieść aportem firmę jednoosobową? Chciałbym zachować ciągłość działalności gospodarczej?"

Odpowiedź prawnika: Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Zgodnie z art. 28 ksh, majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Jak więc wynika z powyższego, zakładając spółkę jawną wspólnik może wnieść jako wkład przedsiębiorstwo (jednoosobową działalność gospodarczą). W celu wniesienia takiego wkładu nie jest konieczna likwidacja działalności gospodarczej, albowiem jest ona wnoszona do spółki jako działające przedsiębiorstwo. Zgodnie z art. 55[2] kc, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo (np. wniesienie przedsiębiorstwa jako aport do spółki jawnej) obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, przy zakładaniu spółki jawnej, wspólnik może wnieść przedsiębiorstwo jako wkład (bez konieczności likwidacji działalności gospodarczej), wówczas będzie zachowana ciągłość działalności gospodarczej.


W powyższym przedmiocie prosimy również zapoznać się z treścią artykułów zatytułowanych:


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika