Wniosek dowodowy

Pytanie:

"Z mojego zawiadomienia toczy się śledztwo. Jestem pokrzywdzonym. Złożyłem wniosek dowodowy. Jak wygląda sprawa rozpatrzenia takiego wniosku? Czy prokurator zobowiązany jest w określonym terminie wydać postanowienie i przesłać mi je?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek dowodowy

Zgodnie z treścią art. 315 Kodeksu postępowania karnego, dalej k.p.k:

§ 1. Podejrzany i jego obrońca oraz pokrzywdzony i jego pełnomocnik mogą składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa.

§ 2. Stronie, która złożyła wniosek, oraz jej obrońcy lub pełnomocnikowi nie można odmówić wzięcia udziału w czynności, jeżeli tego żądają. Przepis art. 318 zdanie drugie stosuje się.

Powyższy przepis statuuje prawo pokrzywdzonego do składania wniosków o dokonanie odpowiednich czynności procesowych, w tym przede wszystkim wniosków dowodowych. Dopuszczenie dowodu następuje w formie zarządzenia, chyba że ustawa wymaga postanowienia, np. o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych (art. 194 k.p.k.). Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia, które wymaga uzasadnienia (art. 94 § 1 pkt 5 k.p.k.). Postanowienie wraz z uzasadnieniem winno być doręczone wnioskodawcy. Wniosek dowodowy może zostać oddalony z przyczyn podanych w art. 170 § 1 k.p.k. Zgodnie z tym przepisem:

§ 1. Oddala się wniosek dowodowy, jeżeli:

1) przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne,

2) okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy,

3) dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności,

4) dowodu nie da się przeprowadzić,

5) wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania.

(...)

Jeżeli organ prowadzący śledztwo wyda zarządzenie o przeprowadzeniu zawnioskowanego dowodu, zgodnie z art. 117 § 1 powiadomi pokrzywdzonego o miejscu i czasie przeprowadzenia dowodu w celu umożliwienia mu wzięcia udziału w czynności.

Przepisy nie przewidują określonego terminu na podjęcie powyższych czynności - zasadniczo winny one mieć miejsce do zamknięcia śledztwa a wiec w terminach wskazanych w art. 310 k.p.k., zgodnie z którym:

§ 1. Śledztwo powinno być ukończone w ciągu 3 miesięcy.

§ 2. W uzasadnionych wypadkach okres śledztwa może być przedłużony na dalszy czas oznaczony przez prokuratora nadzorującego śledztwo lub prokuratora bezpośrednio przełożonego wobec prokuratora, który prowadzi śledztwo, nie dłuższy jednak niż rok. W szczególnie uzasadnionych wypadkach właściwy prokurator nadrzędny nad prokuratorem nadzorującym lub prowadzącym śledztwo może przedłużyć jego okres na dalszy czas oznaczony.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika