Wniosek o ponowny opis i oszacowanie
Pytanie:
"W lipcu 2003 roku komornik dokonał opisu i oszacowania mojej nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym . Następnie przez okres kolejnych dwóch lat komornik nie dokonał licytacji nieruchomości , dopiero w obecnym czasie to jest w miesiącu listopadzie 2005 roku ( czyli po upływie blisko dwa i pół roku ) komornik obwieścił o pierwszej licytacji mojej nieruchomości na podstawie opisu i oszacowania z lipca 2003 roku . Przez okres 2,5 roku od czasu opisu i oszacowania z lipca 2003 roku do dnia dzisiejszego roku, zaszły istotne zmiany w stanie nieruchomości , które mają istotny wpływ na wartość tejże nieruchomości. Pytanie czy obecnie - to jest na 15 dni przed terminem pierwszej licytacji - mogę złożyć wniosek do sądu o dokonanie ponownego opisu i oszacowania oraz czy jednocześnie sąd musi na mój wniosek zawiesić pierwszą licytację w myśl artykułu 951 kpc. Czy mogę na swój koszt powołać biegłego sądowego dla dokonania ponownego opisu i oszacowania i dołączyć uzyskaną opinię do złożonego już wniosku do sądu o zawieszenie licytacji? Nadmieniam, iż opis i oszacowanie z lipca 2003 roku jest niższy od opisu i oszacowania, który został zrobiony obecnie, o ponad 1 mln zł. Czy mogę na przykład pozwać komornika do sądu i w tym postępowaniu wnieść o zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie pierwszej licytacji, czy mogę przedłożyć do sądu opinię uprawnionego biegłego sądowego aktualnego opisu i oszacowania mojej nieruchomości dokonany już po wniesionej skardze, w którym to opisie wartość mojej nieruchomości jest pięciokrotnie wyższa niż cena z opisu i oszacowania z lipca 2003 roku?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o ponowny opis i oszacowanie
Wniosek o ponowny opis i oszacowanie jest składany przez wierzyciela albo dłużnika do komornika, a nie do sądu. Jeżeli komornik nie przystąpi do ponownego opisu i oszacowania, można złożyć skargę na zaniechanie komornika – do sądu. Sąd może na wniosek zawiesić w całości lub części postępowanie egzekucyjne, jeżeli złożono skargę na czynności (lib zaniechanie) komornika lub zażalenie na postanowienie sądu. Zawieszenie postępowania sąd może uzależnić od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia. Jeżeli dłużnik zabezpieczy spełnienie swego obowiązku, sąd może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, z wyjątkiem zajęcia.
Oszacowania nieruchomości dokonuje biegły, który jest powoławany przez komornika. Dłużnik nie może powołać biegłego sądowego. Takiego biegłego może powołać tylko sąd. Dłużnik może jednak zamówić sporządzenie opinii u odpowiedniego specjalisty. Opinia sporządzona na zlecenie dłużnika może być wykorzystana co najwyżej jako dowód z dokumentu, przytoczony na uzasadnienie twierdzeń umieszczonych w skardze do sądu, ale nie jako opinia biegłego w postępowaniu sądowym. Nie będzie mogła być wykorzystana zamiast opinii sporządzonej przez biegłego wskazanego przez komornika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?