Wniosek o sprostowanie-nieścisłe oznaczenie strony
Pytanie:
" Mam mały problem z przepisaniem klauzuli, opiszę więc sprawę chronologicznie: syndyk ogłosił przetarg na zakup dwóch wierzytelności, gdzie dłużnikami byli przedsiębiorca i jego żona. U notariusza podpisaliśmy umowę na zakup obu wierzytelności. Złożyłem wniosek do Sądu w o nadanie klauzuli na mnie (tylko na jedną, większą wierzytelność), załączając dokumenty: umowę, wyrok (na syndyka) i opłatę 50 zł. Sąd odrzucił mój wniosek o nadanie klauzuli gdyż okazało się, że jest rozbieżność w nazwie między cedentem w umowie a wierzycielem na dotychczasowym wyroku. Syndyk postępowanie upadłościowe już zakończył, nie może więc formalnie reprezentować strony i wysyłać żadnych pism. Dodam tylko, że na drugiej zakupionej wierzytelności nazwa wierzyciela (syndyka) jest poprawna, taka jak w umowie cesji. W tej pierwszej, w której sąd odmówił nadania klauzuli jest jedynie nazwa skrócona. Dziś dowiedziałem się od syndyka, który mi sprzedał wierzytelność, że najprawdopodobniej jest to pomyłka sądu, który w 2002 roku wydał wyrok. Może można to jakoś sprostować? Jeśli tak, to czy mogę ja złożyć taki wniosek, skoro Sąd uznał, że nie jestem wierzycielem, to i nie jestem tez stroną? Czy składać zażalenie na odmowę nadania klauzuli z taką argumentacją?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o sprostowanie-nieścisłe oznaczenie strony
Złożenie zażalenia z taką argumentacją nie będzie skuteczne, gdyż sąd w postępowaniu klauzulowym nie będzie dociekał, dlaczego istnieje rozbieżność, ani prostował wyroku innego sądu.
Nie wiemy na czym polegała wskazywana przez syndyka pomyłka sądu. Jeżeli można ją zakwalifikować jako niedokładność, błąd pisarskie albo rachunkowy lub inną oczywistą omyłkę, można wnieść do sądu, który wydał wyrok z błędem o sprostowanie wyroku, wnioskując o umieszczenie wzmianki na udzielonych wypisach. W pojęciu „niedokładności” lub „oczywistej omyłki” mieści się uściślenie oznaczenia strony (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 czerwca 1998 r. II CKN 817/97). Sprostowanie nie może jednak prowadzić do zmiany rozstrzygnięcia. Powstaje w tym miejscu pytanie kto może złożyć wniosek o sprostowanie. W naszej opinii wniosek Państwa powinien odnieść skutek, gdyż nawet jeżeli sąd stwierdzi, że wnioskodawca nie może wnioskować o sprostowanie, to o sprostowaniu w takim przypadku sąd powinien orzec z urzędu, po otrzymaniu wiadomości o błędzie. Orzekanie z urzędu oznacza bowiem, że sprostowanie to powinno nastąpić, jeżeli tylko sąd stwierdzi konieczność dokonania poprawek.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?