Wniosek o uchylenie kary nagany

Pytanie:

"Pierwszą sprawę miałam w Sądzie Pracy w Gdańsku, po orzeczeniu wyroku złożyłam apelację i otrzymałam zawiadomienie o rozstrzygnięciu sporu w Sądzie Pracy w Gdyni. Chciałabym wiedzieć do jakich organów i ile razy mogę się odwoływać w sprawie dotyczącej uchylenia kary nagany pracownikowi."

Odpowiedź prawnika: Wniosek o uchylenie kary nagany

W sytuacji, gdy pracodawca zastosował wobec pracownika kary porządkowe, w tym karę nagany wówczas takiemu pracownikowi przysługuje prawo wniesienia do pracodawcy sprzeciwu na tak zastosowaną karę. W razie nieuwzględnienia przez pracodawcę sprzeciwu pracownika, temu ostatniemu przysługuje w terminie 14 dni roszczenie o wystąpienie do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. Postępowanie przed sądem pracy jest dwuinstancyjne. Oznacza to, iż od orzeczenia sądu pracy I instancji przysługuje prawo wniesienia apelacji do sądy pracy II instancji. Orzeczenia sądu II instancji są ostateczne, co oznacza, iż w tej samej sprawie pracownik nie będzie miał możliwości występowania z roszczeniami o uchylenie tak zastosowanej kary porządkowej. Nie przysługuje od takich orzeczeń możliwość wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego, gdy dotyczyły one spraw związanych z zastosowaniem wobec pracownika kar porządkowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika