Wniosek o wykreślenie spółki z.o.o. po zakończeniu likwidacji
Pytanie:
"Na jakim formularzu składa się wniosek o wykreślenie spółki z rejestru i jakie dokumentu należy dołączyć do tego wniosku?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o wykreślenie spółki z.o.o. po zakończeniu likwidacji
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 1953 r. (I C 1946/53, niepubl.), "Do wniosku o wykreślenie spółki z rejestru należy dołączyć sprawozdanie likwidacyjne i dowód jego ogłoszenia. Nie zastąpi tego sprawozdania złożony bilans likwidacyjny, który nie zawsze dostarcza danych co do zatwierdzenia rachunków likwidatorów przez zgromadzenie wspólników i co do tego, czy wszelkie obiekty majątkowe spółki zostały rozdzielone, co stanowi istotę likwidacji".
Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki powinny być oddane na przechowanie osobie wskazanej w umowie spółki lub w uchwale wspólników. W braku takiego wskazania, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy. Z upoważnienia sądu rejestrowego wspólnicy i osoby mające w tym interes prawny mogą przeglądać księgi i dokumenty.
Na podstawie art. 290 Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu spółki likwidator albo syndyk ma obowiązek zawiadomić właściwy urząd skarbowy, przekazując odpis sprawozdania likwidacyjnego.
Wniosek o wykreślenie spółki z rejestru należy złożyć na formularzu KRS-X2 do którego należy dołączyć sprawozdanie likwidacyjne wraz z potwierdzeniem jego ogłoszenia. Wniosek o wykreślenie spółki z rejestru podlega opłacie sądowej w kwocie 300 zł oraz opłacie za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w kwocie 250 zł. Dowody opłat załącza się do wniosku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?