Wpis do księgi wieczystej mieszkania w spółdzielni
Pytanie:
"Piszę do Was w imieniu mojej teściowej która od 16-u lat mieszka na stałe w Szwecji ale w Polsce posiada spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Lokatorskie prawo do lokalu zostało przyznane w grudniu 1981r. a w roku 1988 mieszkanie to zostało przekształcone na spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Wszystko to miało miejsce w czasie trwania małżeństwa. Małżonek opuścił Polskę w roku 1986 jeszcze zanim mieszkanie zostało wykupione na własność. Rozwód został orzeczony przez sąd w roku 1990, bez udziału małżonka. Nie dokonano jednak wtedy sądowego podziału majątku. Sąd ograniczył tylko małżonkowi prawa rodzicielskie. Problemem jest to że do tej pory nie ma z nim kontaktu, nie wiadomo gdzie przebywa. Nawet sąd nie mógł ustalić jego miejsca pobytu. Nie wiadomo więc jakie ma roszczenia do mieszkania i czy w ogóle je ma. Członkiem spółdzielni jest teściowa. Na dokumencie dotyczącym przydziału lokalu mieszkaniowego z 1988r. jest podane iż prawo zamieszkiwania w nim ma: członek, mąż i syn. To sama teściowa zapłaciła za wykup mieszkania i przez wszystkie lata nieobecności byłego męża to ona opłacała rachunki związane z jego utrzymaniem. Teściowa nie zwracała się do Sądu Rejonowego z wnioskiem o wpis do Księgi Wieczystej. Sąd Rejonowy prowadzi jednak księgę wieczystą dla działki gruntu której wieczystym użytkownikiem jest spółdzielnia mieszkaniowa. Teściowa chciałaby sprzedać mieszkanie w najbliższej przyszłości. Nie wiemy tylko czy to jest możliwe bez sądownego podziału majątku. Jak już nadmieniłam nie ma kontaktu z byłym mężem i nie wiadomo jaka jest jego wola co do podziału mieszkania. Czy w tej sytuacji jest konieczne zrobienie wpisu do księgi wieczystej?"
Odpowiedź prawnika: Wpis do księgi wieczystej mieszkania w spółdzielni
Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest konieczne ani w celu sprzedaży, ani w celu dokonania podziału majątku. Bezsprzecznie jednak założenie takiej księgi wieczystej zwiększy pewność w obrocie prawnym co do tego lokalu. Nabywca lokalu mającego księgę wieczystą jest chroniony rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Jeśli nabył mieszkanie od osoby wpisanej jako właściciel czy, jak w przypadku własnościowego prawa do lokalu, jako osoba uprawniona, nabędzie skutecznie i nie będą miały znaczenia roszczenia innej osoby, która podaje się za właściciela i jest nic w rzeczywistości, a nie jest wpisana do kw. Zgodnie z § 21 rozporządzenia w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego i spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego dokonuje się na podstawie wniosku zawierającego w szczególności:
-
oznaczenie miejsca położenia i powierzchni lokalu,
-
wymienienie osoby, której przysługuje to prawo, w sposób określony w § 41 (przez wskazanie imienia lub imion, nazwiska oraz imienia ojca i matk),
-
powołanie tytułu nabycia tego prawa oraz oświadczenie zarządu spółdzielni o przyjęciu w poczet członków spółdzielni,
-
wyszczególnienie obciążających to prawo ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w rozporządzaniu tym prawem albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.
Do wniosku powinny być dołączone dokumenty stwierdzające nabycie prawa do lokalu oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia lokalu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?