Wpłaty w ratach na pokrycie kapitału

Pytanie:

"Czy wspólnik zobowiązany uchwałą do podniesienia kapitału z terminem określonym na pięć miesięcy później może dokonywać wpłat w ratach? Czy wpływ takiej raty jest podniesieniem kapitału, które musi zostać zgłoszone przez zarząd do KRS, czy też obowiązek zgłoszenia do KRS powstanie w momencie wpłaty ostatniej raty, czyli w momencie ostatecznego wykonania uchwały o podniesienia kapitału zakładowego? Podniesienie kapitału nie stanowi zmiany umowy spółki."

Odpowiedź prawnika: Wpłaty w ratach na pokrycie kapitału

Wspólnik może dokonywać wpłat na podwyższenie kapitału zakładowego w ratach. Wszystkie raty musi jednak uiścić do końca terminu zakreślonego w umowie spółki, wyznaczonego dla podwyższenia kapitału zakładowego. Obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o dokonanym podwyższeniu powstaje w chwili wpłaty ostatniej raty i tym samym w chwili opłacenia całego podwyższonego kapitału zakładowego. Od tego dnia zarząd ma obowiązek zawiadomić w ciągu 7 dni sąd rejestrowy o dokonanym podwyższeniu.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika