Wspólność majątkowa a odszkodowanie z AC

Pytanie:

"W trakcie małżeństwa mieliśmy samochód, który nam skradziono (było ubezpieczony) Obydwoje z mężem jesteśmy współwłaścicielami tego samochodu, jesteśmy w trakcie rozwodu. Zwrot za auto się przeciąga, całą sprawę pilotuje mąż, jednakże ja złożyłam w pzu prośbę o przelanie jako współwłaściciel samochodu połowy kwoty na moje konto. Czy jest to prawda, że pzu nie ma obowiązku wypłacić mi połowy, tylko może całą kwotę wypłacić mężowi na jego konto?"

Odpowiedź prawnika: Wspólność majątkowa a odszkodowanie z AC

Niestety, ale bez względu na to, czy faktycznie jesteście Państwo współwłaścicielami w/w samochodu, czy też jest on składnikiem wspólnego majątku z racji istniejącego między Państwem ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej nie może Pani skutecznie żądać wypłaty połowy kwoty odszkodowania na swoje konto, a drugiej połowy na konto męża.

W przypadku trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, która charakteryzuje się tzw. bezudziałowością, obydwoje małżonkowie są wprawdzie uprawnieni (gdy samochód stanowi składnik majątku wspólnego, odszkodowanie za niego także wchodzi do tego majątku), jednak ubezpieczyciel wypłaci osobie figurującej na polisie ubezpieczeniowej. Nie może bowiem zaistnieć sytuacja, w której podmiot trzeci (tu PZU) rozstrzygać będzie o podziale składników majątkowych.

Gdybyście natomiast byli Państwo współwłaścicielami, to PZU także związane jest przepisami kodeksu cywilnego, o tzw. solidarności wierzycieli (gdzie wierzycielami jesteście Państwo). Zgodnie z artykułem 367 kodeksu cywilnego kilku wierzycieli może być uprawnionych w ten sposób, że dłużnik może spełnić całe świadczenie do rąk jednego z nich, a przez zaspokojenie któregokolwiek z wierzycieli dług wygasa względem wszystkich (solidarność wierzycieli). Dłużnik może spełnić świadczenie, według swego wyboru, do rąk któregokolwiek z wierzycieli solidarnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika