Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Niestety, ale bez względu na to, czy faktycznie jesteście Państwo współwłaścicielami w/w samochodu, czy też jest on składnikiem wspólnego majątku z racji istniejącego między Państwem ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej nie może Pani skutecznie żądać wypłaty połowy kwoty odszkodowania na swoje konto, a drugiej połowy na konto męża.
W przypadku trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, która charakteryzuje się tzw. bezudziałowością, obydwoje małżonkowie są wprawdzie uprawnieni (gdy samochód stanowi składnik majątku wspólnego, odszkodowanie za niego także wchodzi do tego majątku), jednak ubezpieczyciel wypłaci osobie figurującej na polisie ubezpieczeniowej. Nie może bowiem zaistnieć sytuacja, w której podmiot trzeci (tu PZU) rozstrzygać będzie o podziale składników majątkowych.
Gdybyście natomiast byli Państwo współwłaścicielami, to PZU także związane jest przepisami kodeksu cywilnego, o tzw. solidarności wierzycieli (gdzie wierzycielami jesteście Państwo). Zgodnie z artykułem 367 kodeksu cywilnego kilku wierzycieli może być uprawnionych w ten sposób, że dłużnik może spełnić całe świadczenie do rąk jednego z nich, a przez zaspokojenie któregokolwiek z wierzycieli dług wygasa względem wszystkich (solidarność wierzycieli). Dłużnik może spełnić świadczenie, według swego wyboru, do rąk któregokolwiek z wierzycieli solidarnych.