Współwłasność drogi osiedlowej, sieci wodociągowej
Pytanie:
"Jakie przepisy prawne regulują następującą sytuację: do drogi osiedlowej przylega około 20 działek budowlanych. Sama droga jest wspólną własnością wszystkich właścicieli w/w działek. Część z osób postanowiła na własny koszt wybudować drogę osiedlową, sieć wodociągową, elektryczną i sanitarną w w/w wspólnej drodze, a także przyłączy do swoich działek. Kto i na jakich warunkach może w późniejszym terminie dołączyć się do tej instalacji? Kto ustala koszty tego podłączenia i decyduje o tym, które z przylegających działek mogą być podłączone, a które nie?"
Odpowiedź prawnika: Współwłasność drogi osiedlowej, sieci wodociągowej
Współwłasność drogi, należącej do właścicieli działek jest współwłasnością w częściach ułamkowych, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. W danej sytuacji trzeba rozróżnić dwie sprawy: budowę drogi i urządzeń budowlanych (sieć wodociągowa, elektryczna, sanitarna). Co do urządzeń budowlanych to, zgodnie z przepisami każdy współwłaściciel może korzystać z rzeczy, pod warunkiem, że nie będzie to utrudniało korzystania innym współwłaścicielom. W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1980 r. III CRN 166/80, opubl. OSNCP 1981/6 poz.111 stwierdzono, że podłączenie sieci wodociągowej nie uniemożliwia innym współwłaścicielom korzystania z nieruchomości, a jedynie ogranicza je w czasowo i w niewielki sposób. Stąd współwłaściciel ma prawo do przeprowadzenia odpowiednich prac. Natomiast kwestia budowy obiektu budowlanego (jakim jest m.in. droga) jest poruszona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 lipca 1983 r., sygn. I SA 471/83, opublikowanym w ONSA 1983/2 poz.59. Wyrok ów stwierdza, że budowa obiektu budowlanego na nieruchomości wspólnej przekracza zakres zwykłego zarządu. Jeżeli czynność dotycząca przedmiotu współwłasności przekracza zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli. W braku takiej zgody właściciele mający ponad połowę udziałów mogą zwrócić się do sądu, którego orzeczenie wtedy zastępuje zgodę. Brak zgody zdaniem sądu jest równoznaczny z brakiem prawna do dysponowania nieruchomością, koniecznego do wydania pozwolenia na budowę. Koszty związane z budową ponoszą ci współwłaściciele, którzy chcą ją przeprowadzić. Droga nadal pozostaje wspólną własnością i wszyscy właściciele mogą z niej korzystać. Należałoby jeszcze podkreślić, że doprowadzenie przyłączy do konkretnych działek i już na ich terenie zależy wyłącznie od decyzji właściciela danej działki i on ponosi tego koszty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?