Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Prawo o stowarzyszeniach wymienia 2 rodzaje stowarzyszeń:
-
stowarzyszenia zarejestrowane,
-
stowarzyszenia zwykłe.
Stowarzyszenia zwykłe są określane jako uproszczona forma stowarzyszeń. Nie posiadają one osobowości prawnej. Warto pamiętać o tym, iż stowarzyszenie zwykłe nie może:
-
powoływać terenowych jednostek organizacyjnych,
-
łączyć się w związki stowarzyszeń,
-
zrzeszać osób prawnych,
-
prowadzić działalności gospodarczej,
-
przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej.
Stowarzyszenie zwykłe może być utworzone przez co najmniej 3 osoby. Osoby te uchwalają regulamin działalności, określając w szczególności jego nazwę, cel, teren i środki działania, siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie. Stowarzyszenie zwykłe nie jest wpisywane do rejestru, a tylko założyciele informują o jego powstaniu organ nadzoru. O utworzeniu stowarzyszenia założyciele informują właściwy, ze względu na przyszłą siedzibę stowarzyszenia starostę. Powiadomienie powinno nastąpić na piśmie. Musi zawierać dane stanowiące treść konieczną regulaminu działalności oraz wskazywać założycieli. Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia uzyskania informacji o założeniu stowarzyszenia zwykłego nie zakazano jego działalności, może ono rozpocząć działalność.
Koszty działania stowarzyszenia są zależne od prowadzonej przez dane stowarzyszenie działalności. Należy przy tym pamiętać, iż stowarzyszenie zwykłe nie może przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej. Oznacza to, że środki na swoją działalność stowarzyszenie może uzyskiwać wyłącznie ze składek członkowskich.