Wycena wartości akcji przy wykupie przymusowym
Pytanie:
"Jaka jest procedura wyceny przez biegłego wartości akcji spółki akcyjnej podlegającej przymusowemu wykupowi? Czy dokonana wycena jest ostateczna, czy też można ją zaskarżyć jako zaniżoną? Jakie wymogi prawne trzeba spełnić aby ewentualnie zaskarżyć dokonaną wycenę wartości akcji?"
Odpowiedź prawnika: Wycena wartości akcji przy wykupie przymusowym
W przypadku przymusowego wykupu akcji tej spółki konieczne jest dokonanie ich wyceny. Wycena akcji w spółce akcyjnej jest procesem skomplikowanym. Dokonuje jej biegły rewident, który zostaje wybrany przez akcjonariuszy, a w braku takiego wyboru na zgromadzeniu akcjonariuszy, na którym uchwalono wykup akcji, wyznaczony przez sąd rejestrowy właściwy ze względu na siedzibę spółki. Biegły rewident powinien w dwóch egzemplarzach sporządzić szczegółową opinię dotyczącą wyceny akcji i złożyć ją sądowi rejestrowemu, który jeden poświadczony przez siebie egzemplarz wydaje zarządowi spółki. Wydaje się, że odpowiednie zastosowanie art. 312 par. 8 KSH pozwala na przyjęcie, że w przypadku rozbieżności zdań pomiędzy akcjonariuszami a biegłym rewidentem co do zastosowanej metody wyceny spór będzie rozstrzygał sąd rejestrowy na wniosek akcjonariuszy Na wydane przez sąd rejestrowy w wyniku rozpatrzenia tego wniosku postanowienie nie będzie przysługiwał środek odwoławczy. W związku z tym postanowienie to będzie ostateczne (niezaskarżalne). Sąd rejestrowy, jeżeli uzna to za uzasadnione, może jednak wyznaczyć nowego biegłego rewidenta, który po raz drugi oceni zastosowaną przez spółkę wycenę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?