Wyciąg z listy wierzytelności tytułem egzekucyjnym

Pytanie:

"Sąd stwierdził ukończenie postępowania upadłościowego wobec spółki. Moja firma jest wierzycielem tej spółki - byliśmy na liście wierzytelności. Suma przeznaczona do podziału nie wystarczyła na zaspokojenie w całości wszystkich wierzytelności, zaspokojono jedynie dwie pierwsze. Moja firma jest na pozycji 15.Dostaliśmy wyciąg z listy wierzytelności, na której napisane jest, że na podstawie art. 170 prawa upadłościowego lista ta jest tytułem egzekucyjnym. Skoro spółka upadła i na pewno na wniosek syndyka wykreślono ją z rejestru - co możemy zrobić z takim tytułem egzekucyjnym jak wyciąg z listy wierzytelności?"

Odpowiedź prawnika: Wyciąg z listy wierzytelności tytułem egzekucyjnym

Zgodnie z art. 170 uchylonego już prawa upadłościowego (przepisy te stosuje się jednak do postępowań wszczętych przed wejściem w życie nowych regulacji dotyczących postępowania upadłościowego), po ukończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego wyciąg z ustalonej listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy na jej poczet przez wierzyciela otrzymanej, jest tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu. Po nadaniu klauzuli wykonalności, będzie można prowadzić egzekucję. W praktyce, wyciąg ten ma znaczenie, jeżeli upadłym nie jest np. spółka z o.o. Zgodnie bowiem z art. 7781 kodeksu postępowania cywilnego, tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna.

Natomiast, jeżeli osobą upadłą jest spółka z o.o. lub spółka akcyjna to likwidacja tej spółki sprawia, iż wierzytelności te stają się nieściągalne, w takiej sytuacji pozostaje jedynie pozwanie członków zarządu tej spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika