Wycofanie pracownika z ZUS a podatek

Pytanie:

"Zatrudniam w mojej firmie 6 pracowników. Od 01.03.2006 r. przyjęta została pracownica na czas określony do 28.02.2007 r. Po miesiącu wykonywanej pracy pracownica dostarczyła L-4 z kodem B (ciąża). W czerwcu 2006 r. została przeprowadzona kontrola ZUS, a w lipcu otrzymaliśmy decyzję z ZUS, że zatrudnienie zawarto dla pozoru, aby otrzymać zasiłek macierzyński. Pracownica odwołała się od tej decyzji do Sądu. W połowie lutego dowiedzieliśmy się, że pracownica wycofała pozew z Sądu, tym samym Sąd utrzymał w mocy decyzję ZUS. W marcu 2007 roku złożyłem korekty i wyrejestrowałem pracownicę z ZUS z dniem przyjęcia czyli 01.03.2006 r. oraz złożyłem zerowe RCX i poprawne RSA. Składki, które opłaciłem za pracownicę ZUS zwróci pracodawcy. Nie wiem jak rozwiązać tę sytuację z Urzędem Skarbowym. Czy potrącić podatek od wynagrodzenia (brutto minus K.U.P.) i złożyć korektę PIT-4 i PIT 11 za rok 2006 oraz wypłacić wyższe wynagrodzenie netto pracownikowi, czy zsumować składki ZUS, które otrzymałem i odprowadzić od tych składek 19% podatku i nie korygować PIT- 4 i PIT-11 za rok 2006?"

Odpowiedź prawnika: Wycofanie pracownika z ZUS a podatek

Skoro Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że zatrudnienie było dla pozoru (w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego) i zamierza zwrócić opłacone składki ZUS, oznacza to, że dochód podatnika w okresie zatrudnienia był nieprawnie pomniejszony o te składki, w związku z czym należałoby skorygować dochód podatnika za okres zatrudnienia (a nie opodatkować tych kwot obecnie – po zwróceniu ich przez ZUS).

Należy jednak podkreślić, iż uznanie zatrudnienia za pozorne może powodować dalsze konsekwencje również dla pracodawcy. Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru jest nieważne (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeżeli zatem również organy podatkowe również uznają, że zatrudnienie było pozorne, a zatem umowa o pracę była nieważna, mogą odmówić pracodawcy prawa zaliczenia wynagrodzenia pozornego pracownika do kosztów uzyskania przychodów.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika