Wycofanie pracownika z ZUS a podatek

Pytanie:

Zatrudniam w mojej firmie 6 pracowników. Od 01.03.2006 r. przyjęta została pracownica na czas określony do 28.02.2007 r. Po miesiącu wykonywanej pracy pracownica dostarczyła L-4 z kodem B (ciąża). W czerwcu 2006 r. została przeprowadzona kontrola ZUS, a w lipcu otrzymaliśmy decyzję z ZUS, że zatrudnienie zawarto dla pozoru, aby otrzymać zasiłek macierzyński. Pracownica odwołała się od tej decyzji do Sądu. W połowie lutego dowiedzieliśmy się, że pracownica wycofała pozew z Sądu, tym samym Sąd utrzymał w mocy decyzję ZUS. W marcu 2007 roku złożyłem korekty i wyrejestrowałem pracownicę z ZUS z dniem przyjęcia czyli 01.03.2006 r. oraz złożyłem zerowe RCX i poprawne RSA. Składki, które opłaciłem za pracownicę ZUS zwróci pracodawcy. Nie wiem jak rozwiązać tę sytuację z Urzędem Skarbowym. Czy potrącić podatek od wynagrodzenia (brutto minus K.U.P.) i złożyć korektę PIT-4 i PIT 11 za rok 2006 oraz wypłacić wyższe wynagrodzenie netto pracownikowi, czy zsumować składki ZUS, które otrzymałem i odprowadzić od tych składek 19% podatku i nie korygować PIT- 4 i PIT-11 za rok 2006?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Skoro Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że zatrudnienie było dla pozoru (w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego) i zamierza zwrócić opłacone składki ZUS, oznacza to, że dochód podatnika w okresie zatrudnienia był nieprawnie pomniejszony o te składki, w związku z czym należałoby skorygować dochód podatnika za okres zatrudnienia (a nie opodatkować tych kwot obecnie – po zwróceniu ich przez ZUS).

Należy jednak podkreślić, iż uznanie zatrudnienia za pozorne może powodować dalsze konsekwencje również dla pracodawcy. Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru jest nieważne (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeżeli zatem również organy podatkowe również uznają, że zatrudnienie było pozorne, a zatem umowa o pracę była nieważna, mogą odmówić pracodawcy prawa zaliczenia wynagrodzenia pozornego pracownika do kosztów uzyskania przychodów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: