Wydanie prawa jazdy osoby zameldowanej w Polsce

Pytanie:

"Mąż przed dwoma tygodniami zdał egzamin na prawo jazdy kat. A ( posiada już prawo jazdy- B,C,E). Wypisał wniosek na prawo jazdy i zaznaczył punkt G podpunkt 7- przebywam na terenie RP przynajmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym. Przez ostatnie 4 lata mąż przebywał w Niemczech i tam nadal jest tymczasowo zameldowany. Maz posiada tylko polskie obywatelstwo i dowód. Od kwietnia br. jest zameldowany w Polsce ale nadal pracuje w Niemczech. Dziś dostał wezwanie z Urzędu Miasta w sprawie wyjaśnienia ww podpunktu (co nie jest proste z powodu odległości i braku czasu) a wstrzymuje wdanie prawa jazdy.Czy pracownik urzędu miasta może unieważnic zdany egzamin i nie przyjąc wniosku od osoby, która przebywa na terenie kraju mniej niż 185 dni w roku? Czy jeśli mąż jest od kwietnia zameldowany (przez cały czas kursu i egzaminu na prawo jazdy) i pracuje za granica może normalnie ubiegac się u wydanie ww dokumentu po pozytywnie zdanym egzaminie państwowym. "

Odpowiedź prawnika: Wydanie prawa jazdy osoby zameldowanej w Polsce

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym prawo jazdy otrzymuje osoba, która spełnia określone w tym przepisie warunki. Jednym z nich, określonym w punkcie 4 tego przepisu jest: przebywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawienie zaświadczenia o studiowaniu od co najmniej sześciu miesięcy.

Przepis ten odnosi się także do osób posiadających obywatelstwo polskie, posiadających miejsce zameldowania na terenie Polski (gdyż nic innego z niego nie wynika), relewentny jest tu faktyczne przebywanie na terenie Polski, a nie samo zameldowanie.

Jako, że powstały wątpliwości w tym zakresie, Pani mąż jest zobowiązany wykazać, iż przebywa na terenie RP co najmniej 185 dni w roku (stąd wezwanie do wyjaśnienia wysłane przez organ właściwy). W przeciwnym wypadku organ wydający prawo jazdy może odmówić mu wydania tego dokumentu. Nie oznacza to unieważnienia zdanego egzaminu, z przepis nie wynika bowiem uprawnienie organu do dokonania takiej czynności. Organ nie wyda jednak Pani mężowi dokumentu prawo jazdy, co oznacza, iż pomimo zdanego egzaminu, nie będzie on miał prawa do kierowania pojazdów mechanicznych (do których uprawnia kategoria kat. A).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika