Wydanie przedmiotu dzierżawy przez dzierżawcę

Pytanie:

"Jestem właścicielem stacji paliw. Umowa dzierżawy z poprzednim dzierżawcą wygasła w dniu 31.07.2003. Nowa umowa z innym dzierżawcą obowiązuje od dnia 01.08.2003. Poprzedni dzierżawca nie chce opuścić obiektu, ani wydać dokumentów (legalizacje, świadectwa techniczne). Czy kary umowne jakie jestem winny nowemu dzierżawcy za zwłokę w oddaniu obiektu w użytkowanie mogę przenieść na poprzedniego dzierżawcę? Co mogę zrobić jeżeli na stacji znajduje się majątek poprzedniego dzierżawcy (paliwo, towar, instalacja LPG, kontenery)?"

Odpowiedź prawnika: Wydanie przedmiotu dzierżawy przez dzierżawcę

Kar umownych, które jest Pan winien nowemu dzierżawcy nie może Pan przenieść na poprzedniego dzierżawcę. Może natomiast Pan dochodzić naprawienia wyrządzonej szkody przez poprzedniego dzierżawcę, jaka powstała na skutek nieopuszczenia w terminie stacji paliw. Szkodę w tym wypadku stanowić będzie w szczególności kara umowna, którą winien Pan jest zapłacić nowemu dzierżawcy. Jeżeli poprzedni dzierżawca nie chce opuścić obiektu ani wydać stosownych dokumentów, może Pan również dochodzić sądownie wydania przedmiotu dzierżawy, a więc eksmisji poprzedniego dzierżawcy. Majątek pozostawiony przez poprzedniego dzierżawcę powinien zostać zabezpieczony i zwrócony poprzedniemu dzierżawcy. Jeżeli jednak poprzedni dzierżawca zalega z zapłatą czynszu lub dodatkowych należności, nie dłużej niż rok, przysługuje Panu ustawowe prawo zastawu na przedmiotach znajdujących się w obrębie przedmiotu dzierżawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika