Wydanie wyroku zaocznego w sprawie pracowniczej
Pytanie:
"Złożyłam do sądu pracy pozew o zasądzenie odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia z tytułu bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w trybie art. 52 par. 1 pkt 2 kp. Czy w takiej sprawie, w sytuacji, gdyby pozwany się nie stawiał (obywatel Chin z kartą pobytu w Polsce), sąd może wydać wyrok zaoczny? W przeciwnym razie, czy przez nieobecność pozwanego sprawa może się ciągnąć w nieskończoność?"
Odpowiedź prawnika: Wydanie wyroku zaocznego w sprawie pracowniczej
Wydanie wyroku zaocznego w sprawie pracowniczej jest co do zasady dopuszczalne, pod warunkiem wszakże, że pozwany (prawidłowo zawiadomiony o terminie rozprawy) nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie. Wówczas przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa. Istotną rolę odgrywać będzie zatem waga argumentacji powołanej w pozwie przez powoda. W wypadku, gdy w pozwie skierowanym do sądu pracy powód wskazał prawidłowo adres pozwanego pracodawcy, niestawiennictwo pozwanego na rozprawie skutkować będzie wydaniem wyroku zaocznego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?