Wydatkowanie środków z funduszu remontowego

Pytanie klienta:

""Właściciele we wspólnocie mieszkaniowej chcą się odłączyć od kotłowni dostarczającej ciepło i przejść na indywidualne ogrzewanie gazowe. Z faktem tym będą związane pewne koszty, które będą dotyczyły części wspólnej i inne. Czy właściciele mogą podjąć taką uchwałę, by koszty opinii wykonanej przez kominiarza na poszczególne lokale, pozwolenia z gazowni, projekt dokumentacji budowlanej na poszczególne lokale, a także koszty zainstalowania w przewodach kominowych wkładów kwasoodpornych zostały pokryte przez wspólnotę mieszkaniową z funduszu remontowego? ""

Odpowiedź prawnika:

Obowiązkiem właściciela lokalu jest pokrywanie określonych wydatków. Są to koszty zarządu nieruchomością wspólną, na które składają się głównie wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, o ile nie są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Na pokrycie powyższych kosztów właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat których wysokość ustala w formie uchwały wspólnota. Środki uiszczone na tej podstawie mogą być przeznaczone tylko na zarząd nieruchomością wspólną, a gdy po ich rozliczeniu na koniec roku obrachunkowego okaże się, że wpłaty były wyższe niż wydatki, powstałą nadwyżkę wspólnota może przeznaczyć na powiększenie funduszu remontowego lub inny cel związany z zarządem nieruchomością wspólną.

W żadnym wypadku środków z funduszu remontowego aktualnych jak i nadpłaty nie można przeznaczyć na pokrycie wydatków związanych z wydatkami związanymi na poszczególne lokale.