Wygaśnięcie hipoteki po kupnie nieruchomości na licytacji komorniczej

Pytanie:

Kupiłem dom na licytacji komorniczej. Nie wszyscy wierzyciele zostali należycie spłaceni. Czy mimo to wygaśnie hipoteka na zabezpieczenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nabywca wyłoniony na licytacji kupuje nieruchomość w zasadzie wolną od obciążeń - wygasają hipoteki na zabezpievzenie np. wierzytelności względem banków lub urzędu skarbowego, nawet jeżeli wierzyciele nie zostaną w całości spłaceni w toku egzekucji. Pozostaną w mocy jedynie służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia. Pod pewnymi warunkami w mocy pozostaną też użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.12.2018

  Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?

  Lepsza kondycja gospodarki, większe zatrudnienie oraz napływ ludności z zagranicy, pomimo rosnącej podaży na rynku deweloperskim, spowodowały wzrost cen mieszkań. W dużych miastach jak Warszawa, (...)

 • 23.3.2018

  Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami

  Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)

 • 27.8.2013

  Zajęcie jako pierwszy etap egzekucji z nieruchomości

  Egzekucja z nieruchomości to innymi słowa egzekucja z własności nieruchomości - prowadzi ona bowiem do zmiany w prawie własności nieruchomości. Zajęcie jest pierwszym etapem egzekucji z nieruchomości, (...)

 • 31.12.2012

  Czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT?

  Często pojawia się pytanie czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż nieruchomości na licytacji komorniczej. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie powyższych (...)

 • 25.12.2017

  Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?

  Brak możliwości spłaty zobowiązań jest najczęstszą przyczyną zlicytowania nieruchomości dłużnika. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jakie są inne powody licytacji nieruchomości?