Wygaśnięcie umowy zawartej na okres próbny

Pytanie:

"Podjąłem moją pierwszą pracę podpisując umowę na okres próbny. Nie został oznaczony czas jej zakończenia. Wiem na mocy art 25 k.p., że okres próbny nie może przekroczyc 3 miesięcy. Z przyczyn osobistych chcę zrezygnować z pracy w tej firmie. W tej chwili przebywam na zwolnieniu lekarskim, które kończy się dzień przed upływem terminu obowiązywania umowy. Kiedy i jak mam zawiadomić o tym pracodawcę? Czy umowa automatycznie bez okresu wypowiedzenia rozwiązuje sie w przypadku gdy nie przyjmę warunków nowej umowy?"

Odpowiedź prawnika: Wygaśnięcie umowy zawartej na okres próbny

Zgodnie z artykułem 30 Kodeksu Pracy, umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu. Jeżeli w Pańskiej umowie okres ten nie został oznaczony, to należy uznać, że umowa ulegnie rozwiązaniu po upływie 3 miesięcy. Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się zatem sama bez potrzeby składania jakichkolwiek oświadczeń woli. Nowy stosunek pracy może być nawiązany przez podpisanie kolejnej umowy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika