Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Co do zasady postępowanie o podział majątku jest jawne. Oznacza to, każda pełnoletnia osoba ma wstęp na salę rozpraw.
Sąd z urzędu zarządza jednak odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności albo gdy mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub służbową.
Ponadto sąd może zarządzić odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych również na wniosek strony, jeżeli podane przez nią przyczyny uzna za uzasadnione lub jeżeli roztrząsane być mają szczegóły życia rodzinnego.
Wniosek o wyłączenie sędziego może Pani oprzeć na tym, iż sędziego i stronę lub jej przedstawiciela łączy szczególny stosunek osobisty – przyjaźń, powiązania gospodarcze, wyraźna niechęć czy faworyzowanie. Nie wchodzą tu w grę kontakty zawodowe sędziego z adwokatami. Wniosek może być złożony albo w formie pisma procesowego, albo ustnie do protokołu. Wniosek powinien zawierać:
- wskazanie sędziego
- przytoczenie okoliczności, które uzasadniają wniosek
- uprawdopodobnienie tych okoliczności przez wskazanie dowodów
W zasadzie wniosek powinien być zgłoszony przed przystąpieniem do sprawy. Pani już do sprawy przystąpiła, zatem musi Pani dodatkowo uprawdopodobnić, że:
- przyczyna wyłączenia powstała później lub
- dopiero teraz dowiedziała się Pani o tej przyczynie
Świadek składa zeznanie ustnie, zaczynając od odpowiedzi na pytania przewodniczącego składu sądzącego, co i z jakiego źródła wiadomo mu w sprawie, po czym sędziowie i strony mogą w tymże przedmiocie zadawać mu pytania (tak stanowi art. 271 kodeksu postępowania cywilnego). Będzie Pani mogła zatem zadawać pytania świadkom – sąd po tym, jak sam zada pytania, spyta strony (czyli także i Panią), czy mają pytania i wtedy będą mogli je zadać.