Wyłączne przedstawicielstwo

Pytanie:

Czy może być sprzedawany towar pochodzący z innych źródeł w oderwaniu i poza dystrybucją organizowaną przez wyłącznego przedstawiciela firmy zachodniej w Polsce? Ten wyłączny przedstawiciel kwestionuje moje prawo do dystrybucji tego samego towaru, w który zaopatruję się u dostawcy zagranicznego. Czy jego roszczenia mają umocowania prawne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa o wyłączną dystrybucje towaru produkowanego przez danego producenta łączy tylko strony tejże umowy - czyli producenta i dystrybutora. Jej skutki nie sięgają osób trzecich. Nie można na jej podstawie kwestionować prawa osób trzecich do sprzedaży towarów tego producenta.

Ewentualne roszczenia wyłącznego dystrybutora można kierować do producenta, ale jest to uzależnione od treści zawartej między nimi umowy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

majka

6.11.2010 0:2:58

Re: Wyłączne przedstawicielstwo

dzień dobry chciałabym sprowadzać na wyłączność do Polski oraz kilku innych krajów w Europie linie kosmetyków z kraju UE, na jakiej zasadzie mogę to robić? jako agent producenta (umowa agencyjna?) czy jako firma działająca pod inną nazwą niz producent (jaka umowa?) rozumię że muszę założyć własną firmę w każdym z obu przypadków? jak zmieniają się warunki jeżeli moją firma byłaby złożona np. w Wielkiej Brytanii, lub Szwajcarii nie będącej w UE? z góry dziękuję za informację


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: