Wymeldowanie lokatorów przez właściciela

Pytanie:

"Jestem właścicielką mieszkania hipotecznego wykupionego od gminy. W tym lokalu oprócz mnie przebywają zameldowane na pobyt stały jeszcze trzy osoby. Z powodów finansowych i rodzinnych jestem zmuszona do sprzedaży tego mieszkania (moja siostra znęca się psychicznie nad mamą). Nowo zakupione mieszkanie byłoby moją własnością, w którym zamieszkałabym z mamą. Niestety siostra z niepełnoletnią siostrzenicą nie chcą się same wymeldować z obecnego lokalu (filozofia mojej siostry to, że jej się wszystko należy), co komplikuje możliwość sprzedaży tego mieszkania. Przecież nikt nie kupi lokalu z zameldowanymi na stałe obcymi dla niego osobami. Czy prawnie mogę zmusić siostrę do wymeldowania się? Czy po sprzedaży mieszkania wszystkie osoby tam zamieszkałe mają obowiązek wymeldowania się lub są wymeldowywane samoistnie? Czy sprzedając to pierwsze mieszkanie mam obowiązek zapewnić mojej siostrze mieszkanie, która nie będzie miała gdzie mieszkać? A jeżeli tak czy ma ona prawo do wybrania sobie lokalu, który jej będzie odpowiadał, a nie tego co ja wybiorę? Czy sprzedając mieszkanie osoby tam zameldowane są automatycznie prawnie wymeldowywane, czy mają prawny obowiązek się wymeldować same?"

Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie lokatorów przez właściciela

Obowiązek meldunkowy, w tym obowiązek wymeldowania się jest obowiązkiem natury administracyjnej. Nie ma znaczenia z punktu widzenia wartości mieszkania, czy też ewentualnej możliwości sprzedaży lokalu. W przypadku sprzedaży mieszkania nie ma jednak mowy o żadnym automatycznym wymeldowaniu. Jest to obowiązek samego zainteresowanego. Nie znamy dokładnie stanu faktycznego, ale skoro pisze Pani, iż jest Pani właścicielką wspomnianego lokalu, to po jego sprzedaży nowy właściciel będzie mógł domagać się wymeldowania lokatorek.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika