Wymeldowanie rodziny i zamiana mieszkania

Pytanie:

"Czy główny lokator może wymeldować swoja rodzinę? Czy możliwa jest zamiana mieszkania bez wiedzy współlokatorów?"

Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie rodziny i zamiana mieszkania

Udzielając odpowiedzi na tak postawione pytanie należy sprecyzować, czy umowa najmu lokalu mieszkalnego została zawarta przez jednego z małżonków w trakcie trwania związku małżeńskiego. Jeżeli tak, to wówczas pomimo, iż w umowa najmu została zawarta przez jednego z małżonków, prawo najmu stanowi majątek wspólny obu małżonków. Ponadto należy również pamiętać, iż na obu rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia rodzinie odpowiednich warunków życia. Mieści się więc w tym również zapewnienie dzieciom i małżonkowi odpowiednich warunków mieszkaniowych. Z tych przyczyn trudno uznać za możliwe wymeldowanie osób będących rodziną najemcy, wobec których powinien wykonywać obowiązki alimentacyjne i opiekować się nią. Współmałżonek, który będzie współuprawniony do zajmowania lokalu, będzie dysponował takimi uprawnieniami, jak jego małżonek, główny najemca. Nawet jednak, gdyby współmałżonek nie był współnajemcą, będzie posiadał tytuł prawny do przebywania w lokalu i meldunku przez fakt pozostawania w związku małżeńskim. Do wykazania tego prawa wystarcza odpis aktu zawarcia małżeństwa. Podobna sytuacja dotyczy dzieci. Zamiana lokali wymaga również uwzględnienia stosunków własnościowych między małżonkami oraz omówionymi wyżej obowiązkami alimentacyjnymi. Z uwagi na obszerność tematyki odpowiedź dotyczy osób wynajmujących lokale mieszkalne, nie innych form korzystania z tychże lokali.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Paulina 2016-08-18 16:32:55

    Witam, w 2013 roku odbyła sie zamiana mieszkania komunalnego gdzie głównym najemcą lokalu była moja mama, która w nim od bardzo długiego czasu nie zamieszkiwała. Mieszkałam tam ja ze swoim narzeczonym. W czerwcu 2013 roku mama dokonała zamiany lokalu na inny, gdzie ja nie zostałam przemeldowana poniewaz nie wyraziła na to zgody. Obecnie wraz z moim synem jestem nadal zameldowana na starym adresie jednak nie mam prawa po przebywania w zadnym z tych lokali. W urzedzie miasta Pani poinformowała mnie, ze mam meldunek od 97roku do chwili obecnej w starym mieszkaniu wraz z nowymi najemcami tego lokalu. Co robic w takiej sytuacji jestem osoba z meldunkiem ale bezdomna. Tułamy sie troche tu troche tam poniewaz nie stac mnie na kupno nowego mieszkania. Dodatkowo moj syn jest osoba niepełnosprawna, propozycje jaka otrzymalismy od spółdzielni mieszkaniowej to wpisac sie na liste jako 300 osoba i oczekiwac na przyznanie mieszkania w kolejce. Czas oczekiwania jest nie krótszy niz 7lat. Prosze o porade.

  • JADWIGA 2015-02-03 11:19:31

    Maz jest glowny najemca mieszkania komunalnego ja z corka jestem zameldowana na tym mieszkaniu,mam pytamie czy maz po 20-latach małżenstwa ma prawo mnie wymeldowac.Za odpowiec z gory dziekuje.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika