Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli chce się udzielać pożyczek w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, to należy zmienić przedmiot jej prowadzenia (np. rozszerzyć go). Trzeba to zgłosić to właściwego rejestru (np. ewidencji działalności gospodarczej). Ponadto taka działalność będzie również podlegać pod przepisy Ustawy o Kredycie konsumenckim (Dz.U.2001.100.1081), która w szerokim zakresie reguluje tą problematykę. Zgodnie z Art. 2 Przez umowę o kredyt konsumencki bowiem, rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności, zwany dalej "kredytodawcą" , udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Za umowę o kredyt konsumencki uważa się w szczególności:
-
umowę pożyczki,
-
umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego,
-
umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego,
-
umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy,
-
umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument - do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia,
-
umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązuje się do udzielenia kredytu związanego z obowiązkiem wniesienia przez konsumenta, w jakiejkolwiek formie, środków pieniężnych oprocentowanych poniżej stopy rynkowej lub nieoprocentowanych.
Udzielając pożyczki należy to zrobić w formie umowy cywilnoprawnej.