Wymuszanie zakupu towaru lub usługi u określonego przedsiębiorcy
Pytanie:
"Na czym polega wymuszanie zakupu towaru lub usługi u określonego przedsiębiorcy?"
Odpowiedź prawnika: Wymuszanie zakupu towaru lub usługi u określonego przedsiębiorcy
Czyn, o którym mowa w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, może polegać w szczególności na:1) ograniczeniu w istotny sposób lub wyłączeniu możliwości dokonywania przez klienta zakupu u innego przedsiębiorcy,
2) stworzeniu sytuacji powodujących pośrednio lub bezpośrednio narzucenie klientom przez podmioty trzecie konieczności dokonania zakupu u danego przedsiębiorcy lub u przedsiębiorcy, z którym dany przedsiębiorca pozostaje w związku gospodarczym,
3) emisji, oferowaniu oraz realizacji znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi oferowane przez jednego przedsiębiorcę lub grupę przedsiębiorców pozostających w związku gospodarczym, w okolicznościach wskazanych w pkt 1 lub 2.
Przymus wyraża się w wywołaniu przez przedsiębiorcę stanu, w którym zachowujący się rozsądnie klient, w celu ochrony własnych interesów, po prostu nie może skorzystać z ofert konkurencyjnych (gdyż byłoby to nieracjonalne). Przykładem może być związanie szczególnych uprawnień nabywcy urządzeń gospodarstwa domowego z zakupem wyłącznie „oryginalnych” części zamiennych. Czasem zresztą wymuszenie może mieć nie tylko finansowy wymiar, przykładowo dzieje się tak wtedy, gdy ze względów technicznych nie ma możliwości zainstalowania w samochodzie innego radioodbiornika, niż wytwarzany przez producenta pojazdu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?