Wynagrodzenie a majątek wspólny małżonków

Pytanie:

"Czy przychody z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej podlegają wspólnocie majątkowej? W rachunkowości spółki jest to bezosobowy fundusz wynagrodzeń, ja rozliczam się z tego z fiskusem. Myślałem o "podciągnięciu" tego pod zapis: "wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub za inne usługi świadczone osobiście przez jednego z małżonków". Czy zakup nieruchomości za te pieniądze mógłby być zwolniony z podziału majątku? Jak to udokumentować, że właśnie za pieniądze z tego źródła zakupiono dany towar?"

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie a majątek wspólny małżonków

Wynagrodzenie za pracę oraz za inne usługi świadczone osobiście przez którekolwiek z małżonków pobrane w czasie trwania wspólności ustawowej wchodzi w skład ich majątku wspólnego. Natomiast wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub za inne usługi świadczone osobiście przez jedno z małżonków stanowią jego majątek odrębny. Stąd należy stwierdzić, iż dopóki Pan nie pobierze wynagrodzenia z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej spółki, to taka wierzytelność (względem spółki) wchodzi w skład Pana majątku odrębnego. Jednak z chwilą dokonania wypłaty tego wynagrodzenia, suma ta staje się składnikiem majątku wspólnego. Wypłata jest uważana za dokonaną także w przypadku, gdy kwota została przelana na konto bankowe Pana. Z tej właśnie przyczyny nieruchomość zakupiona za środki pochodzące z wynagrodzenia wchodzić będzie w skład majątku wspólnego. Nie ma bowiem możliwości zakupu nieruchomośći za samą wierzytelność o wynagrodzenie. Gdyby chciał Pan natomiast zakupić wspomnianą nieruchomość za środki pochodzące ze sprzedaży innych składników, które wchodzą w skład Pana majątku odębnego, to jedyną koniecznością byłoby udokumentowanie źródła pochodzenia kwoty zakupu. Na przykład, gdyby pieniądze pochodziły ze sprzedaży przedmiotu, który wcześniej nabył Pan w drodze np. darowizny (przedmioty darowane wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków), to dowodem na to byłaby najpierw umowa darowizny, a potem umowa sprzedaży przedmiotu darowizny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • i_jamrozik 2016-05-12 14:57:40

    artykuł jest konkretny i w jasny i oczywisty sposób odpowiada na pytanie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika