Wynagrodzenie za pracę w sobotę i niedzielę
Pytanie:
"W zakładzie obowiązuje 3 miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownik wykonywał pracę w dniu 11.09. (sobota) od godz. 8.00-18.00 i w dniu 12.09. (niedziela) od godz. 7.00 - 19.00 i nie wykorzystał w zamian wolnego, ponieważ jego współpracownik przebywał do końca września na zwolnieniu lekarskim. Czy należy dokonać wypłaty dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych i w jakiej wysokości?"
Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie za pracę w sobotę i niedzielę
Jeśli pracownik wykonywał pracę w sobotę i niedzielę i przekroczył z tego powodu tygodniowy wymiar czasu pracy wtedy zasadą jest, że pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić na wniosek pracownika jak i bez wniosku pracownika. W przypadku braku wniosku, pracodawca może udzielić czasu wolnego ale w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W tych przypadkach pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. W razie nieudzielenia tych dni wolnych, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele i 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych w sobotę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?