Wynagrodzenie za pracę w sobotę i niedzielę

Pytanie:

W zakładzie obowiązuje 3 miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownik wykonywał pracę w dniu 11.09. (sobota) od godz. 8.00-18.00 i w dniu 12.09. (niedziela) od godz. 7.00 - 19.00 i nie wykorzystał w zamian wolnego, ponieważ jego współpracownik przebywał do końca września na zwolnieniu lekarskim. Czy należy dokonać wypłaty dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych i w jakiej wysokości?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeśli pracownik wykonywał pracę w sobotę i niedzielę i przekroczył z tego powodu tygodniowy wymiar czasu pracy wtedy zasadą jest, że pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić na wniosek pracownika jak i bez wniosku pracownika. W przypadku braku wniosku, pracodawca może udzielić czasu wolnego ale w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W tych przypadkach pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. W razie nieudzielenia tych dni wolnych, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele i 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych w sobotę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)

 • 10.9.2015

  Czy pracownikowi zajmującemu kierownicze stanowisko przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych?

  Zgodnie z art. 1514 kodeksu pracy, pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza (...)

 • 25.6.2012

  Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

 • 14.9.2017

  Wyższa płaca minimalna w 2018 r.

  2100 złotych – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 roku. To o 5% i jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 (...)