Wynajęcie części spółdzielczego mieszkania

Pytanie:

Osoba, która opuściła mieszkanie spółdzielcze, może oddać je do użytku osobie innej. Czy członek spółdzielni może wynająć spółdzielcze mieszkanie, jeśli w mieszkaniu tym przebywa osoba bliska (dziecko) mająca prawo do tego mieszkania. Osoba ta opłaca mieszkanie i sprzeciwia się tej decyzji. Chodzi o wynajęcie jednego z dwóch pokoi, a nie całego mieszkania. Czy ważne jest w tym przypadku, czy mieszkanie jest lokatorskie lub własnościowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 9 ust. 7 u.s.m. wynajmowanie przez członka części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Wnioskując a fortiori z tego przepisu, członek spółdzielni nie musi uzyskać także zgody osób mieszkających w lokalu na wynajem jednego z pomieszczeń lokalu, jeśli nie przysługuje im spółdzielcze lokatorksie prawo do lokalu.

Kwestia wynajmu została uregulowana w taki sam sposób w odniesieniu do mieszkania lokatorskiego i własnościowego.

Należy jednakże zauważyć, że wynajęcie części lokalu nie może naruszać stanu posiadania dziecka, które ma prawo do przebywania w tym lokalu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY