Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Podstawą zwolnienia od podatku usług zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi jest przepis § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Nie korzystają natomiast ze zwolnienia (opodatkowane są podstawową stawką 22%) usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi).
Jednocześnie żaden przepis nie przewiduje sposobu postępowania w przypadku, gdy w zarządzanych nieruchomościach znajdują się nie tylko lokale mieszkalne, ale również lokale użytkowe. Naszym zdaniem decydujące jest w takim przypadku kwalifikacja nieruchomości jako budynku mieszkalnego bądź niemieszkalnego. Zgodnie z przepisami PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych), budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
Mając powyższe na uwadze uważamy, że jeśli w zarządzanych nieruchomościach lokale mieszkalne zajmują co najmniej połowę całkowitej powierzchni – należy dla całości świadczonych usług zarządzania stosować zwolnienie od podatku. W przeciwnym wypadku całość świadczonych usług opodatkowana jest stawką 22%.