Wynajem żonie lokalu stanowiącego wspólność

Pytanie:

"Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodow i rozchodów - i jednocześnie czynnym podatnikiem VAT. Główną działalnością jest wynajem nieruchomości (68.20.Z), inną jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), którą w sposób ciągły prowadzę i uzyskuję przychody opodatkowane stawką 22% VAT. W ubiegłym roku, od dewelopera, dokonałem zakupu lokalu użytkowego spełniającego wymagania przychodni lekarskiej. W tym celu jako przedsiębiorca zaciągnąłem kredyt inwestycyjny w banku i na FV wystawioną na moją firmę zakupiłem obiekt. Ponieważ jest to nieuchomość, należalo również przenieść własność w formie aktu notarialnego, a ponieważ jestem żonaty bez rozdzielności majątkowej z żoną, żonę wpisano do aktu notarialnego jako współwłasciela w ramach wspólnoty małżeńskiej z klauzulą, iż lokal zakupiony został w celu prowadzenia tam działalności gospodarczej przeze mnie. W międzyczasie żona założyla własną działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna zgłoszona w EDG - prowadzenie usług zdrowotnych - przychodnię lekarską przedmiotowo zwolnioną z VAT. W chwili obecnej swojej żonie wynajmuję lokal na zasadach rynkowych, traktując firmę żony jako kontrahenta, osobę trzecią na podstawie zawartej umowy wynajmu, co miesiąc wystawiam faktury VAT (vide Wasza odpowiedź w podobnej sprawie z dnia 16.03.2006). Ponadto lokal jest w ewidencji środków trwałych mojej firmy i jest w ramach niej też w 100% amortyzowany. Ponadto, ponieważ spełniam wszytkie warunki zwrotu VAT z inwestycji w środki trwałe, zamierzam wystąpić o zwrot VAT z inwestycji. Czy takim przypadku mogę firmę żony traktować na zasadach rynkowych jako podmiot trzeci?"

Odpowiedź prawnika: Wynajem żonie lokalu stanowiącego wspólność

Wątpliwe jest prawo wynajmowania lokalu przez męża żonie, jeżeli lokal ten jest we wspólności majątkowej małżeńskiej, gdyż żona jest takim samym właścicielem lokalu jak mąż, a właścicielowi nie można wynająć jego lokalu. Zatem w takim przypadku mąż nie może traktować żony jako podmiotu trzeciego i wynajmować jej lokalu, nawet na zasadach rynkowych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • BP 2015-04-22 09:00:37

    To jawne złodziejstwo wysłałem sms za 5 zł a odpowiedzi praktycznie nie ma ,żadnego uzasadnienia czy podstawy prawnej 5 zł to nie dużo ale po raz ostatni ja i moje otoczenie skorzystało z waszej oferty

  • WCat 2011-09-10 09:20:51

    A czy zatem jeżeli mąż z żoną posiadają rozdzielność majątkową i nieruchomość pozostaje majątkiem męża, czy wtedy można taką nieruchomość wynająć?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika