Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z art. 87 [1] § 1 kodeksu pracy wynika, że wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
Od 1 stycznia 2012 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia kształtuje się na poziomie 1500 zł brutto (rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r, Dz. U. 2011 r., Nr 192 poz. 1141).
W doktrynie pojawia się pogląd, że kwoty wolne od potrąceń oblicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dacie dokonania potrącenia (tak Eliza Maniewska w: Jaśkowski K., Maniewska E. Kodeks pracy. Komentarz. Ustawy towarzyszące z orzecznictwem. Europejskie prawo pracy z orzecznictwem. Tom I. LEX, 2012).
Takie samo stanowisko zajmuje Państwowa Inspekcja Pracy (Pietruszyńska Katarzyna Wyjaśnienia PiZS.2011.3.42 Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy).
Skoro do wypłaty wynagrodzenia dojdzie w styczniu 2012 r., to do określenia kwoty wolnej od potrąceń należałoby zastosować aktualnie obowiązującą kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (1500 zł).