Wypłata wynagrodzenia zmarłego pracownika

Pytanie:

"Pracownik zmarł w połowie miesiąca. Nie ma osoby, która mogłaby otrzymać jego wynagrodzenie za pracę za te pół miesiąca (nikt nie spełnia warunku ewentualnej renty rodzinnej). Wynagrodzenie wchodzi więc do masy spadkowej. Kogo należy o tym zawiadomić? Jak i co konkretnie zrobić z pieniędzmi? "

Odpowiedź prawnika: Wypłata wynagrodzenia zmarłego pracownika

Istotnie, jest tak, że w razie śmierci pracownika prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy przechodzą w częściach równych, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Brak takich osób powoduje, że roszczenia majątkowe (w tym zaległe wynagrodzenie) wchodzą do masy spadkowej. O zaległym wynagrodzeniu powinno zawiadomić się znanych spadkobierców zmarłego. Jeśli pracodawca – w tym wypadku dłużnik, nie wie kto jest spadkobiercą to prawidłowe postępowanie powinno polegać na wpłacie zaległego wynagrodzenie do depozytu sądowego (art. 467 pkt. 1 kodeksu cywilnego). Następnie osoba legitymująca się stwierdzeniem nabycia spadku będzie mogła podjąć sumę wynagrodzenia z depozytu. Zaległe wynagrodzenie można również zatrztmać w firmie, pamietaź jednak należy, że w takim przypadku pracodawca popada w zwłokę, a więc w razie zgłoszenia sie osób uprawnionych będzie obowiązany do wypłaty wynagrodzenia z odsetkami za zwłokę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika