Wypłata zasiłku pielęgnacyjnego
Pytanie:
"Pobierałem na córkę zasiłek pielęgnacyjny - świadczenie pielęgnacyjne. Córka jest osobą niepełnosprawną, tylko że niepełnosprawność jest wydawana na rok czasu, czyli miała ją od lipca 2003 do lipca 2004. W dniu 15 sierpnia tego roku mieliśmy komisję ponowną, na której komisja orzekła dalszą niepełnosprawność córki z małym wyjątkiem, z którym się z żoną nie zgadzamy, a rozchodzi się mianowicie o punkt 7, bez którego nie dostaniemy na córkę świadczenia pielęgnacyjnego. Odwołaliśmy się do Wojewódzkiej Komisji Orzekającej Niepełnosprawność, żeby zmieniła ten punkt na tak. W chwili obecnej córka powinna dostać zasiłek pielęgnacyjny, rehabilitacyjny i rodzinne. Problem polega na tym, że Pani w urzędzie powiedziała, że wypłata tych zasiłków nie będzie nadpłacona, czyli zasiłek pielęgnacyjny i rehabilitacyjny będzie wypłacony od dnia, w którym przyniosłem dalsze orzeczenie o niepełnosprawności, a świadczenie pielęgnacyjne też od dnia, w którym dostarczę orzeczenie ze zmienionym punktem 7. Według mnie jest kontynuacja wypłaty zasiłku. "
Odpowiedź prawnika: Wypłata zasiłku pielęgnacyjnego
Podstawą przyznania i wypłaty przytoczonych w pytaniu zasiłków była ustawa, która obecnie już nie obowiązuje. Uchyliła ją ustawa o świadczeniach rodzinnych, które w miejsce poprzednich wprowadza nowe, choć o podobnym charakterze świadczenia. Tak więc z racji zmiany przepisów i likwidacji poprzednich zasiłków nie może być mowy o kontynuacji zasiłku. W obecnym stanie prawnym możliwe jest otrzymanie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami (jest to zasiłek rodzinny inny, niż ten, który do tej pory Państwo otrzymywaliście). Jeżeli spełniają Państwo warunki do otrzymania tego zasiłku, to możliwe jest także uzyskanie dodatku do niego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje także świadczenia opiekuńcze, w tym zasiłek pielęgnacyjny, o którym Pan wspomina. Przyznaje się go w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek ten przysługuje w wysokości 144,00 zł miesięcznie. Jednak proszę pamiętać, iż zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Inne świadczenie opiekuńcze to świadczenie pielęgnacyjne, które wypłaca się z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności. Przysługuje w wysokości 420,00 zł miesięcznie. Bardzo istotne są tu postanowienia ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którymi świadczenia rodzinne wypłaca się najpóźniej do 15 dnia danego miesiąca, jednak w przypadku złożenia wniosku w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych po 5 dniu miesiąca świadczenia rodzinne za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek. Dostarczenie zatem aktualnych dokumentów traktowane jest jako złożenie wniosku na nowo, co pociąga za sobą to, iż nie dokonuje się wypłat wstecz od momentu złożenia wszystkich dokumentów. Tak więc za czas, kiedy córka nie posiadała jeszcze nowej decyzji o orzeczeniu niepełnosprawności, a orzeczenie niepełnosprawności za okres poprzedni wygasło nie zostanie wypłacony zasiłek i dodatki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?