Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustalenie zysku może nastąpić dopiero po zakończeniu roku obrotowego, wtedy dopiero wspólnik może wystąpić z roszczeniem o podział zysku.
Zgodnie z art. 123 ksh komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zysk przypadający komandytariuszowi za dany rok obrotowy jest przeznaczany w pierwszej kolejności na uzupełnienie jego wkładu rzeczywiście wniesionego do wartości umówionego wkładu. W razie wątpliwości komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu.
Natomiast prawo do zysku komplementariusza określa art. 51, zgodnie z którym komplementariusz ma prawo do równego udziału w zyskach bez względu na rodzaj i wartość wkładu wniesionego do spółki
Zarówno komplementariusz jak i komandytariusz ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę
Wspólnicy nie mają więc prawa żądać wypłaty części zysku w trakcie roku. Nie mogą też dokonywać tych wypłat na własną rękę. Wspólnika ma jednak roszczenie o wypłatę zysku z końcem roku. Jeśli więc pozostali wspólnicy się sprzeciwiają, można skierować roszczenie do sądu.