Wypłaty dla wspólników spółki komandytowej

Pytanie:

"W umowie spółki komandytowej został sprecyzowany udział w zyskach wszystkich wspólników (proporcjonalnie do wkładów). Czy wspólnicy mają prawo do wypłaty części przypadającego na ich udziały zysku w dowolnym momencie roku obrachunkowego, na przykład: w czerwcu, zysk za marzec i kwiecień? Czy wspólnik chcący dokonać wypłaty z zysku powinien uzyskać zgodę wszystkich innych wspólników? "

Odpowiedź prawnika: Wypłaty dla wspólników spółki komandytowej

Ustalenie zysku może nastąpić dopiero po zakończeniu roku obrotowego, wtedy dopiero wspólnik może wystąpić z roszczeniem o podział zysku.
Zgodnie z art. 123 ksh komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zysk przypadający komandytariuszowi za dany rok obrotowy jest przeznaczany w pierwszej kolejności na uzupełnienie jego wkładu rzeczywiście wniesionego do wartości umówionego wkładu. W razie wątpliwości komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu.

Natomiast prawo do zysku komplementariusza określa art. 51, zgodnie z którym komplementariusz ma prawo do równego udziału w zyskach bez względu na rodzaj i wartość wkładu wniesionego do spółki

Zarówno komplementariusz jak i komandytariusz ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę

Wspólnicy nie mają więc prawa żądać wypłaty części zysku w trakcie roku. Nie mogą też dokonywać tych wypłat na własną rękę. Wspólnika ma jednak roszczenie o wypłatę zysku z końcem roku. Jeśli więc pozostali wspólnicy się sprzeciwiają, można skierować roszczenie do sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika