Wypowiedzenie umowy nieznanemu adresatowi

Pytanie:

"Chcielibyśmy rozwiązać starą umowę o patronat prasowy z tytułem, który, jak podejrzewamy, już nie istnieje. Dysponujemy jedynie nieaktualnym adresem podanym w umowie. Umowa przewiduje możliwość jej rozwiązania z miesięcznym wypowiedzeniem. Czy przesłane na adres podany w umowie wypowiedzenie (po otrzymaniu z poczty informacji, że list został doręczony, ale nie odebrany) można uważać za skuteczne?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy nieznanemu adresatowi

Wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli ukierunkowanym na rozwiązanie umowy, powinno być złożone określonemu podmiotowi.

Kluczową kwestią jest ustalenie, czy dana firma istnieje, a jeżeli nie istnieje - czy istnieje jakiś następca prawny, który ewentualnie mógłby domagać się wykonania umowy. Jeżeli dana firma nie istnieje i nie ma następców prawnych - umowa wygasa i nie trzeba (a nawet nie ma możliwości) jej wypowiedzenia. Trudno bowiem mówić o składaniu wypowiedzenia osobie, która nie istnieje.

W celu uzyskania powyższych danych można przeglądnąć odpowiednie akta w sądzie rejestrowym (jeżeli podmiot jest wpisany do krajowego rejestru sądowego lub rejestru handlowego).

Jeżeli dana firma istnieje - aby prawidłowo rozwiązać umowę nie jest wystarczającym wysłanie wypowiedzenia na adres firmy podany w umowie, gdyż zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (art. 61 k.c.) oświadczenie woli jest złożone z chwilą gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Nieprawidłowość takiego postępowania potwierdza dodatkowo fakt, iż wiadomym jest, że adres podany w umowie jest nieaktualny.

Prawidłowym postępowaniem byłoby wysłanie takiego wypowiedzenia na adres wskazany w krajowym rejestrze przedsiębiorców, w którym dany podmiot jest wpisany, jako adres siedziby spółki lub jako adres do doręczeń. Dane podane w rejestrze korzystają bowiem z działania domniemania ich prawdziwości. W takim przypadku doręczenie na wskazany adres, nawet jeżeli adresat nie przyjmuje poczty jest uznawane za złożone skutecznie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika